2017 05 14 /15:14

„WannaCry“ virusas: jau yra 200 tūkst. aukų iš 150 valstybių; pirmadienį gali būti nauja banga

Penktadienį pradėta itin didelio masto kibernetinė ataka toliau reikalauja aukų. Europolo teigimu, išpirkos reikalaujančiu virusu jau užkrėsta daugiau nei 200 tūkst. kompiuterių iš bent šimto penkiasdešimties valstybių, praneša BBC.
„WannaCry“ ataka
„WannaCry“ ataka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Europos Sąjungos kriminalinės žvalgybos agentūros vadovas sakė, kad „WannaCry“ užkrato keliamos grėsmės lygis yra bauginantis.

„Nesame matę nieko panašaus, – Didžiosios Britanijos televizijai ITVF sakė Europolo vadovas Robas Wainwrightas. – Remiantis naujausiais duomenimis, nukentėjo daugiau nei 200 tūkst. žmonių mažiausiai 150-yje šalių. Daugiausia nukentėjo įmonės, taip pat ir stambios korporacijos.“

Jo teigimu, mažai kas pasidavė įsilaužėlių reikalavimams sumokėti, kad būtų atblokuoti užblokuoti failai, tačiau pareigūnas perspėjo, kad situacija darosi vis rimtesnė.

Anot R.Wainwrighto, nuogąstaujama, kad kibernetinės atakos mastas padidės, kai pirmadienį žmonės grįš prie darbų ir įsijungs kompiuterius.

R.Wainwrightas sakė, kad tokios atakos motyvas išlieka nežinoma. Tačiau tokio pobūdžio kenkėjiškas programas, kuomet mainais į duomenų atblokavimą reikalaujama pinigų, paprastai naudoja „kriminaliniai protai“.

Kaip apsisaugoti?

  • RRT per Elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinį „Cert – LT“ išplatino rekomendacijas, kuriose ragina atsisiųsti dar kovą sukurtus „Microsoft“ atnaujinimus. Tai galite padaryti čia.
  • Taip pat rekomenduojama, kad pažeidžiamos sistemos, kurioms nėra išleistos atitinkamos pataisos, turėtų būti atjungtos nuo tinklo arba visiškai išjungtos.
  • Sistemų administratoriams siūloma blokuoti prievadus 137, 138, 139, 445, kuriais virusas plinta tinkluose.
  • Taip pat visiems patariama pasidaryti kompiuteryje saugomų duomenų kopijas – taip programišiai negalės šantažuoti.
  • Svarbiausia – neatidarinėti neaiškių failų, kuriuos gaunate el.paštu ar kitais kanalais.

Europos bankai – gerai apsaugoti

Pasak R.Wainwrighto, šia ataka nesitaikoma į konkrečius taikinius, ji sparčiai plinta ir yra unikali tuo, kad kenkėjiška išpirkos reikalaujanti programa platinama kartu su kirminu. Tai reiškia, kad per vieną kompiuterį automatiškai užkrečiamas visas tinklas.

Europolo vadovas pabrėžė, kad Europoje nukentėjo vos keli bankai, nes „skausminga ankstesnių kibernetinių atakų patirtis“ parodė, kad labai apsimoka imtis naujausių kibernetinio saugumo priemonių.

Europolas bendradarbiauja su FTB, kad susektų atsakingus už kibernetinę ataką. Manoma, kad tai tikrai ne vieno žmogaus darbas.

„Mums jau kurį laiką kėlė nerimą tai, kad sveikatos apsaugos sektoriuje daugelyje šalių yra itin pažeidžiamas. Čia apdorojama daug jautrių duomenų“, – sakė R.Wainwrightas. Per ataką nukentėjo Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos priežiūros tarnyba NHS.

Anot R.Wainwrighto, Europolas bendradarbiauja su Jungtinių Valstijų federaliniu tyrimų biuru (FTB), kad susektų atsakingus už kibernetinę ataką. Manoma, kad tai tikrai ne vieno žmogaus darbas.

Jis taip pat pranešė, kad Europolas suteikia galimybę nemokamai atsisiųsti šifravimo programas, kurios leidžia atblokuoti duomenis.

Lietuvoje – bent 40 nukentėjusiųjų

Penktadienį visame pasaulyje kompiuterius atakavo plintanti kenkėjiška programa, blokuojanti vartotojų failus ir reikalauja pinigų už atblokavimą.

Atakos organizatoriai reikalauja, kad jų aukos sumokėtų išpirką virtualiąja valiuta – bitkoinais – jeigu nori susigrąžinti prieigą prie informacijos. Ekspertai nepataria maždaug 300 JAV dolerių siekiančios išmokos mokėti – nėra jokių garantijų, kad pinigus pervedus duomenys bus atblokuoti.

Nuo „Windows“ programoje spraga pasinaudojančio viruso nukentėjo organizacijos, įmonės, valstybinės institucijos, ligoninės, fiziniai asmenys.

Šeštadienį pranešta, kad virusas „WannaCry“ Lietuvoje galėjo paveikti per 40 adresatų Lietuvoje. Tarp jų nėra valstybinės reikšmės objektų ar kitų itin svarbių sistemų.

Anksčiau skelbta, kad programos plitimą atsitiktinai pristabdė 22-ejų programuotojas iš Jungtinės Karalystės. Tačiau jis pats įspėjo, kad programišiams labai lengva šiek tiek pakeistą išpirkos reikalaujančio viruso versiją vėl paleisti – ir tada ją sustabdyti būtų labai sunku.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų