Sunku pasakyti, kada Lietuvą apėmė šokių bumas: ar po to, kai TV ekranuose net kelis sezonus iš eilės ant lakuoto parketo sukosi žvaigždės ir ne tik, ar po triumfo šokių „Eurovizijoje“, kai nušluostę nosis būriui konkurentų buvome ketvirti!
Šokio epidemija jūsų dar nepalietė? Portalai www.vitaminai.lt ir 15min.lt siūlo išsirinkti savo geriausią šokį, o įkvėpimo pasisemti iš šokiui neabejingų Lietuvos žvaigždūnų. Vienas, du, trys, vienas, du, trys... Susitiksime ant parketo?
Darbas ir malonumas – vienas į kitą įsiliejantys dalykai
„Gyvenimas taip susiklostė, kad ilgai gyvenau su dviem šokėjomis – pirma su Karina
L.T. arch. nuotr./Muzikos prodiuseris Egmontas Bžeskas |
(Krysko – red. past.), po to su Nijole (Pareigyte – red. past.), tad tikrai gerai mačiau ir pažįstu tą amatą“, – paklaustas apie profesionalių šokėjų darbo ypatumus, atvirauja Egmontas Bžeskas.
Svaiginamas malonumas ar juodas ir kruvinas darbas? O gal pasitaiko ir šilto, ir šalto? Stebint šokėjų pasirodymus, minčių kyla įvairių, tačiau Egmontas šiuo klausimu nelinkęs ilgai svarstyti. „Aš manau, kad tai yra vienas į kitą įsiliejantys dalykai. Tiek darbo, tiek malonumo šokant yra po lygiai“, – šypsodamasis kalba ne vienos muzikos grupės prodiuseris ir priduria, kad tikri šokėjai profesionalai be šokio negali gyventi (...čia darbo ir malonumo dėliojimas į lentynėles jau niekam neberūpi, pamanėme... – red. past.).
Tačiau negi kiekvienas išties gali šokti? Pasižiūrėjus į TV ekranus, atsakymas, rodos, vienareikšmiškas, todėl negaišdami laiko teiraujamės pramogų pasaulio atstovo. „Jeigu žmogus šoka – tikrai šoka, vadinasi, jo labai gera klausa, jaučia ritmą, nes be šių dviejų savybių šokėjo nenulipdysi“, – šokėjo gabumus vardija E.Bžeskas.
Kalbai pakrypus prie specifinių šokio meno subtilybių, prodiuseris pripažįsta, kad viskas išties nėra taip paprasta, kaip atrodo iš šalies. Profesionalus šokėjas intensyviai šoka kiekvieną dieną, kuria choreografiją, per kurią išreiškia jausmus ir idėjas.
Žinoma, kad neprofesionalams, susigundžiusiems laisvalaikiu išmokti tango ar kitų populiarių šokių žingsnelių, viskas daug paprasčiau. „O ir figūra akyse pasitaiso“, – šelmiškai pritaria Egmontas, teigdamas, kad trys šokių užsiėmimai per savaitę – pats tas ritmas neprofesionalui. Ir fizinę formą palaiko, ir gerą nuotaiką kuria! „Jūs tik pasižiūrėkite, kokios dailios pramoginių šokėjų figūros“, – šypteli E. Bžeskas.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Grupės „ŠokoLedas" narė Justė Mozolytė |
Šokis – daug daugiau nei raumenų stiprinimas
Nuo 12 metų intensyviai šokančiai grupės „ŠokoLedas“ narei Justei Mozolytei šokis – daug daugiau nei raumenų treniravimas. „Jis lavina ir daugybę kitų dalykų: kad ir darbo grupės ar poros įgūdžius, atsakomybės jausmą“, – tikina atlikėja, užklupta beskubanti į Marijampolėje surengtą šventę „Vaikų balsas 2009“.
Dauguma mano, kad figūrą lengvai galima padailinti taikant šokio pamokų dietą. Ar taip yra iš tikrųjų? Anot grupės „ŠokoLedas“ narės Justės, gerai formai palaikyti užtektų intensyviai dirbti porą kartų per savaitę, vienam užsiėmimui skiriant pusantros valandos. „Žinoma, norintsiekti akivaizdžiai matomų rezultatų to neužteks“, – pabrėžia šokiais jau ne vienus metus gyvenanti mergina.
Tačiau pamėginti tikrai verta. Ir žinote kodėl? „Pastebėjau, kad reguliariai šokant ligos mažiau kimba – tiesiog kūnas pasidaro atsparus aplinkai“, – vieną iš šokio pliusų išskiria J.Mozolytė. Juk vietoj lovos režimo, užklupus pavasariniam peršalimui, daug smagiau išmokti naujų ča ča ča ar stepo žingsnelių. Ar ne?
Trys pasiūlymai
Pramoginiai šokiai
Tai šokiai poromis. Pasirinkę visame pasaulyje populiarius pramoginius šokius, išmoksite ne tik ugningąjį tango, valsą, kvikstepą ir fokstrotą, bet ir rumbą, sambą bei kitus Lotynų Amerikos šokius.
Privalumai: išlavinsite grakščią ir elegantišką laikyseną.
Sunkumai: pramoginiai šokiai reikalauja didelės ištvermės ir atsidavimo. Jei užsidegsite noru šokti rimčiau, teks aukoti ir dienas, ir naktis.
Patiks, jei dar neįgyvendinote senos svajonės – Vienos pokylis Rotušėje, jūs ir žavingas partneris, kviečiantis suktis valso ritmu.
Nepatiks, jei raukote nosį, vien pažvelgę į blizgučiais nusagstytus pramoginių šokėjų apdarus.
Lindyhopas
Tai XX a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmečiuose gimęs afroamerikiečių šokis, dažniausiai trypiamas dideliuose susibūrimuose, skambant gyvos muzikos ritmams.
Privalumai: pašėlęs lindyhopas dažnai šokamas gryname ore – tiesiog po atviru dangumi.
Sunkumai: lindyhopas – išties paprastas ir lengvai perprantamas, tačiau jei jums niekuomet nesisekdavo svinguoti, teks rinktis kitą šokį.
Patiks: jei jaučiate silpnybę traškančiam besisukančios plokštelės garsui ir XX a. trečiajame beiketvirtajame dešimtmečiuose skambėjusiai muzikai.
Nepatiks: jei iš prigimties esate santūrus, nemėgstantis triukšmingų susibūrimų bei vengiantis būti dėmesio centre.
Linijiniai šokiai
Tai šokiai, kuriems nereikia partnerio. Jie šokami išsirikiavus eilėmis, pagal populiariuosius polkos, svingo ritmus. Dažniausiai šokama skambant gerai žinomiems muzikos hitams.
Privalumai: nesudėtinga technika. Puikiai tiks niekuomet prie šokio neprisilietusiems pradedantiesiems. Linijinius šokius renkasi ir jaunas, ir senas – nėra jokio amžiaus cenzo.
Sunkumai: jų iškils nebent tiems, kurie mėgsta ilgas, įtemptas ir devynis prakaitus išsunkiančias treniruotes. Šiuo atveju verčiau rinkitės pramoginius šokius.
Patiks: jei šokis jums labiau asocijuojasi su smagiu laisvalaikiu, o ne tirpstančiais kilogramais.
Nepatiks: jei šokį įsivaizduojate tik kaip neatsiejamą dviejų žmonių judesių dialogą.