Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Žuvies taukai ląsteles saugo nuo senėjimo, teigia JAV mokslininkai

Omega–3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingas maistas padeda širdies ligomis sergančių asmenų DNR apsaugoti nuo irimo, ir tai gali paaiškinti, kodėl žuvų taukai tokie vertingi ligoniams, patyrusiems širdies smūgį, teigiama Savigydos pramonės asociacija pranešime spaudai.
Kaip sulaukti 114 metų?
Senėjimo procesą galima sulėtinti. / Photos.com

Pasak dr. Ramin Farzaneh–Far iš Kalifornijos universiteto,  kardiologai jau seniai žino, kad omega–3 rūgščių turintys žuvų taukai atrodo padedą koronarinę širdies liga sergantiems žmonėms.

Interviu „Reuters“ jis sako, kad daug per pastaruosius du dešimtmečius atliktų tyrimų rodo, kad širdies smūgį patyrę ir žuvų taukų su maistu ar maisto papildais vartoję pacientai sumažino pakartotinio smūgio riziką ar mirties nuo koronarinės širdies ligos tikimybę. 

Tačiau iki šiol nebuvo aišku, kodėl žuvies taukai tokie naudingi.

Dr. R. Farzaneh–Far ir jo kolegos kaip tik ir siekia išsiaiškinti mechanizmą, kaip omega–3 rūgštys veikia. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Journal of the American Medical Association“.

Mokslininkai savo dėmesį sutelkė į telomerų ilgį.

Telomerai, kurie yra chromosomų grandinės galuose, apsaugo jas nuo pažeidimų, tačiau ląstelėms skylant, telomerai po truputį trumpėja. Pasak Elizabeth Blackburn ir kitų dviejų JAV mokslininkų, kurie 2009 metais pelnė Nobelio premiją medicinos srityje, telomerų trumpėjimas gali lemti pirmalaikį senėjimą arba susirgimą vėžiu.

Naujausiam tyrimui mokslininkai išmatavo 608 širdies smūgį patyrusių pacientų telomerus ir siekė nustatyti telomerų pokyčių ir omega–3 rūgščių vartojimo ryšį.

„Mes nustatėme labai aiškų ryšį, kad žuvų taukų omega–3 rūgščių kiekio kraujyje padidėjimas susijęs su mažesniu biologinio senėjimo greičiu“, sako dr. R. Farzaneh–Far.

Pasak jo, daugiausia omega–3 rūgščių vartoję asmenys turėjo ir ilgiausius telomerus, o mažiausiai šių medžiagų sukaupusių pacientų telomerai buvo trumpesni.

Tačiau mokslininkai nerinko informacijos apie tiriamųjų mitybą, tad neaišku, kiek šių maistingųjų medžiagų reikia, kad pasijaustų jų poveikis. Pagrindinis omega–3 rūgščių šaltinis yra žuvies taukai, tačiau jų esama ir riešutuose, linų sėmenų aliejuje ir žaliosiose lapinėse daržovėse.

Naujausios tyrimo autoriai mano, kad omega–3 rūgštys mažina oksidantinį stresą – ląsteles pažeidžiančią cheminę reakciją, kuri gali sutrumpinti telomerus. Taip pat gali būti, kad žuvų taukai paskatina telomerazės, kuri pailgina ir atstato sutrumpėjusius telomerus, gamybą.

Dr. R. Farzaneh–Far pažymi, kad tyrimai atlikti su širdies ligų pacientais, tad neaišku, ar toks pat omega–3 rūgščių poveikis yra ir sveikiems žmonėms.

„Nėra priežasčių manyti, kad taip nėra, tačiau mes to netyrėme“, sako jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs