Gyvenamųjų patalpų nuomos sutartims civilininis kodeksas nenumato privalomos notarinės formos (išskyrus ilgalaikę nuomą (emphyteusis), kurios terminas negali būti trumpesnis kaip 10 metų). Sutartys tarp fizinių asmenų gali būti sudaromos žodžiu, o terminuota gyvenamosios patalpos nuomos sutartis, nepaisant, kas yra jos šalis, turi būti sudaroma raštu.
Taigi jeigu Jūsų sutartyje nėra požymių, priskiriančių ją prie ilgalaikės nuomos sutarčių (pavadinime nurodyta „ilgalaikė“ arba nustatytas 10 ar daugiau metų nuomos terminas), tai paprastos rašytinės formos sutartis būtų tinkamas įrodymas teisme, sprendžiant nuomotojo ir nuomininko tarpusavio santykius.
Dėl nemokių klientų – efektyviausias „saugiklis“ būtų prieš sudarant sutartį pareikalauti iš nuomininko protingo dydžio užstato (vieno ar dviejų mėnesių nuomos mokesčio dydžio), sutartyje numatant, kad pasibaigus nuomos sutarties galiojimui visas užstatas grąžinimas nuomininkui, išskyrus kai nuomininkas nėra įvykdęs visų pagal sutartį prisiimtų įsipareigojimų.
Tokiu atveju užstatas ar jo dalis gali būti panaudotas neįvykdytiems nuomininko įsipareigojimams padengti (nesumokėtiems nuompinigiams). Sutartyje be kita ko turėtų būti išsamiai aptarta atsiskaitymo už nuomą tvarka ir terminai. Nuomotojo naudai galėtų būti numatyti delspinigiai, skaičiuojami nuo laiku nesumokėtos sumos už kiekvieną pradelstą dieną.
Į šį klausimą atsakė advokato padėjėja Ramunė Balkauskaitė (VETO LT advokatų profesinė bendrija). Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.