Jums su broliu priėmus palikimą, abu taptumėte bendrosios dalinės nuosavybės savininkais. Tokiu atveju svarbu žinoti bendraturčių teises ir pareigas naudojantis bendrąja daline nuosavybe ir ją išlaikant. Pagrindinė įstatymo nuostata šiuo klausimu numato, jog tretiesiems asmenims pagal prievoles, susijusias su bendru daiktu (turtu), jo išlaikymu, išsaugojimu, mokesčiais ir rinkliavomis kiekvienas iš bendraturčių atsako proporcingai savo turimai daliai.
Kalbant konkrečiai apie elektros energijos tiekimo mokestį, pažymėtina, kad už tiekėjo patiektos elektros energijos apmokėjimą yra atsakingas vartotojas. Vartotojui taip pat yra numatyta pareiga prieš pradedant vartoti elektros energiją, kreiptis į tiekėją, kad būtų sudaryta elektros energijos tiekimo sutartis. Vadovaujantis Elektros tiekimo ir naudojimo taisyklėmis, elektros energijos tiekimo sutarties šalimi gali būti ne tik objekto, į kurį tiekiama elektros energija, savininkas, bet ir faktinis energijos vartotojas, t.y. nuomininkas ar kitas asmuo, teisėtais pagrindais valdantis savininko objektą.
Taigi šiuo atveju turėtumėte sudaryti su broliu Jums priklausančios sodybos dalies panaudos (t. y. neatlygintino naudojimosi, arba nuomos, jei norite atlyginimo) sutartį. Sutartis turėtų būti pateikta elektros energijos tiekėjui kaip įrodymas, jog vienintelis elektros energijos vartotojas, turintis pareigą sudaryti elektros energijos tiekimo sutartį ir mokėti už energiją, yra Jūsų brolis. Priešingu atveju, jei su tiekėju nebus sudaryta sutartis ir vartotojo tiekėjo bus neįmanoma nustatyti, už patiektą elektros energiją privalės atsiskaityti objekto, kuriame vartojama elektros energija, savininkas (šiuo atveju Jūs ir Jūsų brolis lygiomis dalimis).
Yra ir kita galimybė. Jei brolis visiškai neprognozuojamas ir bijote, jog jis „ką nors iškrės“, dėl ko gali tekti Jums vėliau už jį atsakyti, gal tuomet vertėtų pagalvoti apie globos broliui, kaip neveiksniam dėl psichinės ligos asmeniui, nustatymą (klausime neminite, kad globa jam jau būtų nustatyta). Tai išspręstų daugelį Jums rūpimų problemų, kadangi asmens globa apima ir šio asmens turto valdymą bei tvarkymą globotinio interesais.
Dėl brolio galėjimo sudaryti testamentą, pažymėtina, jog testamentą gali sudaryti tik veiksnus asmuo, suvokiantis savo veiksmų reikšmę ir pasekmes. Psichinis neįgalumas, kurį minite, savaime nereiškia ir neveiksnumo, kadangi asmuo gali būti pripažintas neveiksniu tik teismo sprendimu. Kita vertus, notaras, tvirtindamas testamentą, turi įsitikinti testatoriaus veiksnumu, todėl jeigu notarui kils abejonių dėl Jūsų brolio veiksnumo, jis atsisakys tvirtinti testamentą.
Nesant testamento, Jūsų brolio turtą pirmąja eile paveldėtų brolio vaikai (įvaikiai), antrąja eile – tėvai ir vaikaičiai, trečiąja – palikėjo seneliai ir provaikaičiai ir tik ketvirtąja eile – broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės. Kiekvienos eilės įpėdiniai paveldi pagal įstatymą, tik jeigu nėra pirmesnės eilės įpėdinių, norinčių ir galinčių priimti palikimą.
Į šį klausimą atsakė advokato padėjėja Ramunė Balkauskaitė (VETO LT advokatų profesinė bendrija). Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Dėl išsamios teisinės konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.