Vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES) šių sektorių darbuotojus korumpuotais laiko gerokai mažiau žmonių – atitinkamai 32 proc. ir 30 proc., rodo naujausias Eurobarometro tyrimas.
Tarp korumpuočiausių respondentai Lietuvoje taip pat įvardijo muitininkus – 58 proc. sakė laikantys kyšius ir piktnaudžiavimą tarnyba paplitusius šiame sektoriuje. Bendrai ES taip manančių – 31 proc.
Apklaustųjų Lietuvoje vertinimu, korumpuočiausių sektorių penketuką baigia policija ir nacionalinio lygio politikai (po 56 proc.). Palyginti su ES vidurkiu, policiją šalies gyventojai vertina blogiau (bendrai ES ją korumpuota laiko 34 proc.), o nacionalinio lygio politikus – panašiai taip pat, kaip kiti europiečiai (bendras ES rodiklis 57 proc.).
Korupcijos paplitimo skalėje, pasak apklaustų Lietuvos gyventojų, toliau rikiuojasi įvairių kontroliuojančių įstaigų (pavyzdžiui, sveikatos, statybų, maisto kokybės, sanitarijos) inspektoriai – kyšius ir piktnaudžiavimą tarp jų tokių tikrintojų mano esant paplitus 54 proc. šalies respondentų. Dėl viešųjų konkursų laimėtojų sprendžiančius pareigūnus kaip korumpuotus įvertino – 52 proc., savivaldybių politikus – 51 proc., statybų leidimus išduodančius pareigūnus – 49 proc., verslo leidimus išduodančius pareigūnus – 34 proc.
Mažiausiai korupcijos iš pateikto įvairių sektorių darbuotojų sąrašo Lietuvos gyventojai įžvelgia švietime (29 proc.) ir privačiame versle (25 proc.).
Tyrimas tai pat parodė, kad beveik devyni iš dešimties lietuvių (89 proc.) mano, jog korupcija yra viena didžiausių šalies problemų. Palyginti su kitomis ES šalimis, pagal šį rodiklį Lietuva yra devinta. Pasak Eurobarometro, 74 proc. europiečių mano, kad korupcija yra didelė jų šalies problema.
27 proc. apklaustųjų Lietuvoje patvirtino, jog per pastaruosius metus nors kartą jų buvo prašyta ar tikimasi kyšio už suteiktas paslaugas. Latvijoje tokių gyventojų buvo 16 proc., Estijoje – 5 proc., o ES vidurkis – 8 proc.
Tyrimas pernai rugsėjo mėnesį vyko 27 ES valstybėse narėse.