Tokias išvadas STT pateikia po savo atliktos korupcijos rizikos analizės NDNT, teigiama STT pranešime.
Tyrimo metu buvo analizuota NDNT veikla, susijusi su neįgalumo, darbingumo lygio, specialiųjų poreikių, profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo procedūromis. Taip pat buvo vertinama, kaip efektyviai yra kontroliuojami teritorinių skyrių priimami sprendimai.
Tyrėjai nustatė, kad neišsamus tam tikrų teisės aktų nuostatų reglamentavimas sudaro prielaidų korupcijai ir piktnaudžiavimams – pavyzdžiui, nenustatyti aiškūs vertinimo kriterijai, kuriais vadovaudamiesi NDNT darbuotojai priima sprendimus.
STT siūlo tobulinti komisijų sudarymo tvarką ir jų veiklos mechanizmus, nustatyti, kaip priimamas galutinis sprendimas dėl asmens darbingumo lygio, kai komisijos narių nuomonė nesutampa. STT taip pat ragina nustatyti aiškesnius darbingumo ir neįgalumo lygio nustatymo terminų kriterijus bei procedūras.
STT rekomenduoja užtikrinti, kad visiems NDNT vertintiems asmenims būtų teikiami motyvuoti sprendimų paaiškinimai, o į asmens darbingumo lygio, asmens neįgalumo lygio ir bendrųjų pirminių specialiųjų poreikių nustatymo procedūras įtraukti nepriklausomus ekspertus, užtikrinti NDNT informaciją teikiančių gydytojų kontrolę.
Analizuodami korupcijos riziką, STT pareigūnai atliko ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei NDNT 2009–2010 metų korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo vertinimą.
Nustatyta, kad korupcijos prevencijos priemonės įgyvendinamos nepakankamai: ministerija nevykdė kai kurių savo antikorupcinės programos priemonių, nerengė darbuotojams mokymų korupcijos prevencijos klausimais, NDNT nevykdė teisės aktų ir jų projektų antikorupcinio vertinimo.