Pastaruoju metu lietuviškoje socialinio tinklo „Facebook“ erdvėje populiarėja vaizdo įrašas, kuriame pseudomokslininkai pateikia „įrodymus“ apie lėktuvų pėdsakų tariamai keliamus pavojus.
Vaizdo įrašo pradžioje kalbantis vyras paaiškina, kad lėktuvų sukuriamas kondensacinis pėdsakas panašus į tai, kai žmogus išeina į lauką šaltą dieną ir iškvepia šiltą orą. Tai tiesa.
Tačiau toliau kalbėtojas pateikia keistą palyginimą – pasak jo, ilgai šaltame ore eidamas žmogus nepalieka po savęs kelių kilometrų ilgio kondensacijos pėdsakų.
„Tai beprotybė galvoti, kad žvelgdami į dangų mes matome lėktuvų kondensacinius pėdsakus“, – pareiškia kalbėtojas.
Tačiau jis nėra teisus. Visų pirma, temperatūra lėktuvo skrydžio aukštyje daug žemesnė nei šalčiausią dieną išėjus į lauką.
Nuo 9 iki 12 tūkst. metrų aukštyje skrendantys lėktuvai dažniausiai yra apsupti oro temperatūros, kuri siekia nuo minus 40 iki minus 57 laipsnių Celsijaus.
Įprastai lėktuvai skrenda maždaug 740 - 925 km/h greičiu.
Tad natūralu, kad jų paliekami kondensaciniai pėdsakai ilgesni ir išlieka ore ilgiau.
Populiari sąmokslo teorija
„Chemtreilų“ sąmokslo teorija skelbia, neva pasaulio vyriausybės dalyvauja slaptoje programoje, kurios metu iš keleivinių bei krovininių orlaivių į atmosferą purškiami nuodingi chemikalai.
Teorijos skleidėjai savo žodžius grindžia tuo, kad praskridę lėktuvai po savęs palieka pėdsakus – jie ir vadinami „chemtreilais“.
Pavadinimas „chemtreilai“ yra pakeista lėktuvų paliekamo kondensacijos pėdsako „contrail“ (angl. condensation + trail) forma.
Mokslininkai paneigė
„Chemtreilų“ sąmokslo teorijos sklaidą analizavusių Harvardo universiteto mokslininkų teigimu, dažniausiai lėktuvų paliekami neva pavojingi pėdsakai buvo siejami su tariamu siekiu sterilizuoti gyventojus, trumpinti gyvenimo trukmę, paveikti klimatą.
Nė vienas šių teiginių neatitinka tiesos.
JAV aplinkos apsaugos agentūros ir NASA mokslininkai, atlikę tyrimą, paaiškino, kad oro transporto paliekami kondensacijos pėdsakai sudaryti iš vandens ledo dalelių pavidalu ir nekelia pavojaus žmonių sveikatai.
2016 metais mokslo žurnalas „New Scientist“ paskelbė publikaciją, kurioje „Chemtreilų“ sąmokslo teoriją ėmėsi tikrinti 77 mokslininkai.
76 iš 77 mokslininkų pateikė išvadas, kuriose aiškinama, kad nėra jokių įrodymų, leidžiančių teigti, jog vykdoma slapta visuotinė atmosferos veiksnių valdymo programa.
Vienas tyrėjų teigė nutolusio regiono dirvoje aptikęs daugiau bario, nei tikėtasi.
Vis dėlto masinės kontrolės sąmokslo teorijos nepatvirtino nė vienas jų.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.