Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2021 07 21

Gąsdina mitu apie koncentracijos stovyklą migrantams

Pandemijai suvaldyti skirti suvaržymai nuolat kliūva konspiracijos teorijų kūrėjams. Šįkart skelbiama apie tariamai sukurtas „koncentracijos stovyklas sergantiesiems“. Iš tiesų tai – Kinijos vidaus keliautojams skirtos izoliacijos kapsulės.
Vilniaus pataisos namuose
VIlniaus pataisos namai/Asociatyvi nuotr. / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

Socialiniuose tinkluose platinamas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip pro atskirų boksų duryse esančias angas žvilgčioja žmonės.

Tai netruko įkvėpti sąmokslo teoriją, kad neva šie boksai yra specialios koncentracijos stovyklos, į kurias bus „jėga grūdami žmonės“, nesutikę „paklusti naujajai pasaulio tvarkai“.

Tai nėra tiesa. Iš tiesų įraše matomi boksai – Kinijos Junano provincijoje įsikūrusio mobilaus izoliacijos miestelio vaizdai.

„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena
„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena

Oficialioje Junano provincijos Kinijos komunistų partijos komiteto politinių ir teisinių reikalų komisijos paskyroje šalies socialiniame tinkle „Weibo“ skelbiama, kad tai yra centralizuota izoliacijos įstaiga, esanti Mohano uoste Menglos apskrityje, Xishuangbanna prefektūroje, Junane.

Ji duris atvėrė šių metų vasarį.

Remiantis Xishuangbanna autonominės prefektūros politinių ir teisinių reikalų komisijos ir „ChinaNews.com“ pranešimais, šie boksai skirti žmonėms, atvykstantiems į Kiniją iš Mohano uosto Mengloje, kuri ribojasi su Mianmaru, karantinuoti.

Prieštaringa informacija

Nors vaizdo įraše gali pasirodyti, kad izoliacijos kambariuose nepakanka vietos apsisukti, oficiali Kinijos valdžia teigia, kad taip nėra – kiekviename jų įrengti atskiri tualetai, televizoriai, geriamieji fontanai, miegamoji vieta.

Reikėtų pabrėžti, kad Kinijos valdžios pareiškimai dėl sąlygų izoliacijos stovyklose negali būti laikomi visiškai patikimais: šalis jau daugybę metų gyvena cenzūros sąlygomis.

Žmogaus teisių organizacijos ir Didžiojo septyneto (G7) šalys ne kartą kritikavo Kiniją dėl elgesio musulmonų uigūrų mažumos atžvilgiu.

Ekspertų teigimu, kinų valdžia Sindziange maždaug 1 mln. uigūrų ir kitų etninių mažumų narių kalina „perauklėjimo“ stovyklose, tačiau Pekinas tvirtina, kad šios įstaigos padeda kovoti su islamo ekstremizmu.

Vašingtone įsikūrusio analitinio centro „Newlines Institute for Strategy and Policy“ ataskaitoje teigiama, kad Kinijos elgesys su uigūrais atitinka „visus įmanomus aktus“, draudžiamus pagal Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Genocido konvenciją.

JTO Generalinė Asamblėja 1948 metų gruodžio 9 dienos rezoliucijoje pareiškė, jog genocidas yra nusikaltimas pagal tarptautinę teisę ir prieštarauja JTO tikslams bei yra smerkiamas civilizuoto pasaulio.

Dėl šios priežasties koncentracijos stovyklos negalėtų būti kuriamos nei vakcinuotiems, nei nevakcinuotiems asmenims.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinijoje auga nerimas dėl naujų užsikrėtimų koronavirusu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinijoje auga nerimas dėl naujų užsikrėtimų koronavirusu

Pasikartojanti melagiena

Kiek anksčiau panašus vaizdo įrašas atsidūrė kitos manipuliacijos centre – buvo teigiama, neva taip JAV ir Meksikos pasienyje kalinami nelegalūs migrantai.

Ši manipuliacija buvo pažymėta grotažyme #BidenBorderCrisis (angl. Bideno pasienio krizė), kuri pasirodė socialiniame tinkle „Twitter“, kai buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkai apkaltino dabartinį šalies prezidentą Joe Bideną dėl migracijos krizės prie pietinės JAV sienos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV pasieniečiai prie tvoros palei Amerikos ir Meksikos sieną
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV pasieniečiai prie tvoros palei Amerikos ir Meksikos sieną

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, D.Bidenui panaikinus griežtesnę D.Trumpo imigracijos politiką, išaugo skaičius migrantų, norinčių patekti į JAV.

Tai pakurstė daugybę gandų ir kaltinimų dabartiniam JAV vadovui vykdant neefektyvią sienų kontrolės politiką.

Tačiau tai nėra tiesa – JAV pasienis išlieka kontroliuojamas, migrantai negali laisvai patekti į šalį, jiems nekuriamos „koncentracijos stovyklos“ pasienyje.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos