Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Pulkininkas leitenantas Leonas Lukoševičius: „Tikiu, kad afganistaniečiai užduotis vykdys tinkamai panaudodami tai, ko mes juos išmokėme“

Afganistano Goro provincijoje šiuo metu tarnauja šešioliktoji Provincijos atkūrimo grupės karių pamaina (PAG-16). Kartu su PAG-16 pamaina patariamąją funkciją Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms atlieka ir Operacijų koordinavimo centro patarėjų grupė (OKC-PG), apie kurios veiklą Lietuvoje kol kas žinoma nedaug.
Pulkininkas leitenantas Leonas Lukoševičius Afganistane
Pulkininkas leitenantas Leonas Lukoševičius Afganistane / Vyr. ltn. Indrės Sejonienės nuotr.

Išskirtiniame interviu, duotame specialiai 15min.lt, apie Goro provincijos Operacijų koordinavimo centro veiklos pobūdį pasakoja grupės vadas pulkininkas leitenantas Leonas Lukoševičius.

– Kiekvieną dieną vykstate į Goro provincijos Operacijų koordinavimo centrą. Kokias pagrindines funkcija vykdo ši įstaiga?

– Operacijų koordinavimo centro pagrindinė funkcija – koordinuoti Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų (ANSP) vykdomą veiklą. Šis centras neatlieka vadovavimo funkcijos. Jeigu kuris nors Afganistano pajėgų padalinys organizuoja kokią nors veiklą, o kitas padalinys kažkur šalia irgi turėtų užduotį, tai centras vykdo vadinamąjį „atskyrimą“, kad netoliese veikiantys kiti ANSP padaliniai nesusitiktų ir tarp tų pačių pajėgų nekiltų konfliktas. Taip pat centre dirbantys pareigūnai planuoja mūšio operacines sistemas: tai yra aviacijos paramą, medicininę pagalbą ar artileriją. Po kiekvienos operacijos sukaupti duomenys yra naudojami planuojant kitas operacijas.

„Pagrindinis dalykas, kurio siekiame – afganistaniečių pareigūnų atsargesnio požiūrio į aplinką ir savo bei kolegų saugumą. Vietos pareigūnai kartais veikia pernelyg pasikliaudami savo jėgomis ir negalvodami apie galimas pasekmes.“

– Kokias funkcijas centro veikloje atlieka Patarėjų grupė?

– Mes, Patarėjų grupės pareigūnai, turėtume užsiimti patariamąja veikla. Afganistaniečiai turėtų patys dirbti, o mūsų klausti tik to, kas neaišku, o mes turėtume jiems patarti kuriant vienokius ar kitokius planus. Tačiau realybėje, šalia patariamosios veiklos, vietos pareigūnams rengiame ir pratybas. Afganistano pareigūnus buvo apmokę ankstesni PAG kariai, tačiau dėl praktikos stokos, mes rengiame pakartotinus mokymus.

Taip pat bendradarbiaujame su Europos policijos misijos (EUPOL) pareigūnais, su kuriais vertiname ir stebime kaip dirba Afganistano nacionalinė policija. Tokiu bendradarbiavimu abi pusės patenkintos, o bendra veikla duoda akivaizdžių rezultatų. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę kartu su EUPOL atstovais surengėme kontrolės posto pratybas Goro provincijos policininkams.

– Kokių rezultatų pavyko pasiekti su Operacijų koordinavimo centro pareigūnais dirbant kiekvieną dieną?

– Šiuo metu Afganistane labai didelis dėmesys skiriamas būtent Operacijų koordinavimo centrų personalo parengimui. NATO pajėgoms pasitraukus iš Afganistano šių centrų pareigūnai perims iš koalicinių pajėgų operacijų koordinavimo centrų veiklą.

Iki mūsų grupės veiklos pradžios su Goro provincijos Operacijų koordinavimo centro pareigūnais dirbo iš PAG štabo karininkų sudarytos komandos. Šios komandos tikrai padarė daug darbų, tačiau patariamoji funkcija buvo priskirta PAG kaip papildoma užduotis ir todėl komandos negalėjo tam skirti pakankamai dėmesio. Centro patarėjų grupė buvo sukurta būtent nuolatiniam darbui su ANSP personalu ir jų stebėjimui. Kiekvieną dieną lankomės Goro Operacijų koordinavimo centre, stebime ir patariame vietos pareigūnams.

Žinoma, žvelgiant į ateitį vis dar matyti aibė spragų, kurias reikia užpildyti žiniomis ir praktika. Tačiau manome, kad šios provincijos pareigūnai greitai sugebės dirbti savarankiškai be mūsų pagalbos.

– Tikriausiai stebite ir informacijos srautą, kuris ateina iš Goro provincijos Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų padalinių. Kokiu būdu yra renkama ir apdorojama gauta informacija Operacijų koordinavimo centre?

– Informacija yra jautrus dalykas ir skirtingos organizacijos ne visuomet noriai dalijasi savo turima informacija. Kiekvieną savaitę vyksta informacijos pasidalinimui skirtas susirinkimas, kuriame dalyvaujantys atstovai iš policijos, kariuomenės, kitų institucijų apsikeičia turima informaciją. Mes dalyvaujame šiuose susirinkimuose ir patariame, kaip naudotis gaunama informacija, padedame ją analizuoti.

– Minėjote, kad prieš savaitę vyko pratybos, kurių metu kartu su EUPOL treniravote vietos policijos pareigūnus dirbti kelių kontrolės poste. Kodėl buvo pasirinkti tokie mokymai?

– Pratybas inicijavo pati Afganistano nacionalinė policija. Atsižvelgiant į poreikį, kurso programą parengė NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. sutr. ISAF) Vakarų regiono vadavietės atstovai. Dviejų dienų trukmės kursuose dalyvavo devyni pareigūnai iš Čagčarano ir tolimesniuose Goro provincijos rajonuose įsikūrusių policijos padalinių.

– Ko mokėsi Afganistano pareigūnai šių kursų metu ir kaip jas vertinate?

– Pirmąją dieną EUPOL atstovai vietos pareigūnams surengė humanitarinės teisės seminarą. Vėliau vyko praktiniai užsiėmimai, kurių metu afganistaniečiai treniravosi, kaip įrengti kelių kontrolės postą, stabdyti automobilius ir juos patikrinti, apieškoti vairuotoją. Iš pradžių paprašėme atlikti minėtą užduotį taip, kaip jie iki šiol tai atlikdavo, paskui parodėme, kaip mes darome ir tik po to stebėjome, kaip jie perėmė gautas teorines ir praktines žinias. Stebėjome jų veiksmus, davėme patarimų tose srityse, kurios atrodo smulkmeniškos, bet pavojingoje situacijoje gali kainuoti gyvybę.

Praktinių pratybų metu veikiame pagal principą „papasakok, parodyk ir leisk pačiam pabandyti“. Mano manymu, pratybos pavyko, jaučiau Afganistano pareigūnų didelį susidomėjimą.

– Kokio rango pareigūnai dalyvavo šiose pratybose?

– Kurse dalyvavę Afganistano nacionalinės policijos atstovai buvo pulkininkai ir majorai, nes kursas buvo orientuotas į tokio aukšto rango pareigūnus, tačiau šio kurso principas yra treniruoti būsimą instruktorių, o ne eilinį karį. Grįžę į savo padalinius, jie turės iš mūsų perimtą patirtį perteikti savo padalinio pareigūnams.

– Kokius veiksmus Afganistano pareigūnai dar turėtų tobulinti po šių pratybų?

– Treniruotis ir tobulinti veiksmus būtina nuolat. Pagrindinis dalykas, kurio siekiame – afganistaniečių pareigūnų atsargesnio požiūrio į aplinką ir savo bei kolegų saugumą. Vietos pareigūnai kartais veikia pernelyg pasikliaudami savo jėgomis ir negalvodami apie galimas pasekmes, kaip pavyzdžiui, per arti prieiti prie tikrinamo automobilio. Tikiu, kad afganistaniečiai užduotis vykdys tinkamai panaudodami tai, ko mes juos išmokėme.

---------------------------------------

Šiuo metu Lietuva didžiausią dėmesį skiria Goro provincijos atkūrimo grupei (PAG). Lietuvos vadovaujama Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupė yra bendra civilinė ir karinė misija, NATO ISAF (angl. International Security Assistance Force-ISAF) pajėgų dalis, kuri Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 metų vasarą. Pagrindinė misijos užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti. Šiuo metu įgyvendinant naująją NATO ISAF pajėgų Afganistane strategiją didelis dėmesys skiriamas Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų rengimo projektams.

Goro PAG stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais tarnauja Gruzijos ir Ukrainos kariai. PAG savo dalyvavimą su kariais jau baigė JAV, Danija ir Kroatija. PAG civilinis elementas sudarytas iš Lietuvos, Japonijos ir JAV civilių, atstovaujančių savo valstybių vyriausybėms ir vykdančių vystomojo bendradarbiavimo programas bei projektus. Lietuvos karių stovykloje veikia Europos sąjungos policijos misijos (EUPOL) padalinys, kuris moko teisėsaugos institucijas, joms pataria bei remia. EUPOL komandoje Čagčarane dirba atstovai iš Lietuvos, Lenkijos, Suomijos, Čekijos ir Kroatijos. Čagčarane, Goro provincijos sostinėje, veikia dvi Lietuvos vadovaujamos mokymo grupės: Karinė patarėjų grupė bei Operacijų koordinavimo centro patarėjų grupė.

Šiuo metu Afganistane dislokuota apie 260 Lietuvos karių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos