– Kalbant apie efektyvumą, kaip manote, kodėl nepavyksta jo išjudinti?
– Požiūris vis dar yra toks, kad elektra nieko nekainuoja arba yra pigi. Tiesa ta, kad elektra niekada negali būti pigi, jei ji pigi – kažkas yra negerai ir kainos grįš vėliau. Pažvelkite, pavyzdžiui, į branduolines atliekas ir jų laidojimą Lietuvoje. Tai kainuos daug pinigų ir bus apmokėta iš mokesčių mokėtojų pinigų, tad pigi elektra visad turi paslėptų sąskaitų. Pigi elektra yra pagrįsto efektyvumo ir taupymo strategijos priešas.
– Esate vadinamajame Rusijos juodajame sąraše. Ar esate informuota, kodėl į jį patekote?
– Kai man buvo neleista patekti į Rusiją pernai rugsėjį – aš buvau pirmoji Europos Parlamento narė, kuriai uždrausta atvykti į Rusiją – praleidau valandų valandas oro uoste ir neturėjau informacijos dėl konkrečių priežasčių.
Po penkių valandų oro uoste atėjo su Rusijos užsienio reikalų ministerija dirbęs žmogus, kuris atnešė man pasirašyti dokumentą, kad esu informuota, jog esu nepageidaujama Rusijoje ir bet koks bandymas patekti į šalį bus laikomas nusikaltimu. Po to jis mane lydėjo į lėktuvą ir paklausė: „ponia Harms, jūs žinote, kodėl taip nutiko?“ Pasakiau, kad ne, nežinau. Ir jis paklausė manęs, ar jūs prašėte sankcijų, ar jūs kritikavote Rusiją dėl Krymo? Pasakiau, kad taip. „Tuomet žinote, kodėl jūs nepageidaujama Rusijoje.“ Tad viskas paprasta ir turbūt tai yra tiesa.