– Taigi, jūs patekote į juodąjį sąrašą dėl savo požiūrio į Rusiją?
Putinas savo sąrašu nusprendė, kam leidžiama diskutuoti Rusijoje ir kam ne.
– Man nepatinka juodasis sąrašas. Tai jau sakiau savo kolegoms, man daug prasmingiau būtų tęsti mano kelionę per Baltijos šalis į Rusiją ir diskutuoti ir su Rusijos piliečiais apie tai, kaip aš matau situaciją Kryme ir Donbase, ir ko aš tikiuosi, kurdama geresnius santykius tarp Rusijos ir Europos Sąjungos. Bet negaliu. Kai kurie kolegos sako, kad tai garbė – būti sąraše. Garbė yra būti Ukrainos draugu. Būtų daug geriau, jei būtų gyva ir atvira diskusija su Rusijos gyventojais.
Problema yra ta, kad Putinas savo sąrašu nusprendė, kam leidžiama diskutuoti Rusijoje ir kam ne. Jis išskiria tuos, kurie yra kritiški jo strategijai, ypač Europos Parlamente. Tad tai nepriimtina.
– Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad ji didžiuojasi tuo, kad jos patarėja užsienio politikos klausimais Jovita Neliupšienė yra tame sąraše. Kaip suprantu, jūs šitaip netraktuojate?
– Aš sakyčiau, kad didžiuojuosi tuo, kad nuo snaiperių atakų Maidane, nuo Krymo aneksijos ir nuo baisaus karo Donbase pradžios, mes, europiečiai, sugebėjome sutarti dėl bendros pozicijos, sugebėjome, nors ir nenorint kai kuriems Vakarų politikams, susitarti dėl sankcijų.
Dabar aš matau reakcijas ir didžiuojuosi dėl to, ką mes padarėme, bet pats sąrašas nėra tai, kuo, mano nuomone, reiktų didžiuotis.
– Jūsų nuomone, ar įmanoma normali diskusija su Rusija, jei sudarinėjami juodieji sąrašai ir žmonės, kritikuojantys Rusiją, negali į ją patekti?
– Aš pritariu EP prezidento Martino Schulzo mintims. Jis sakė, kad mes nesutinkame, jog Putinas spręstų, kas gali būti oficialiose Europos Parlamento delegacijose Rusijoje ir kas ne, todėl nebebus jokių oficialių delegacijų, kol juodasis sąrašas egzistuos. Tačiau kita vertus, jei žmonės nori atvykti į Briuselį, mes pasirengę juos priimti ir diskutuoti su jais, tad mes neužveriame durų.