– Kaip vertinate Europos Sąjungos vienybę, kai sprendžiami klausimai dėl Rusijos?
Politinis Rusijos suvokimas dar labai skiriasi, bet aš tikiuosi, kad kitoje Vadovų Taryboje Europos lyderiai susitars dėl sankcijų ir susies jas su Minsko susitarimo vykdymu.
– Kol kas tarp ES Vakarų ir Rytų tai vyko gerai. Taip pat tarp socialdemokratų ir krikščionių demokratų, nes jie iš esmės turi skirtingus požiūrius į situaciją ir pokyčius Rusijoje, Kremliuje. Tačiau kol kas – laikau sukryžiavusi pirštus – viskas vyko daug geriau nei tikėjausi, nes priklausymas nuo rusiškų dujų ir naftos yra labai didelis ir nėra lengva susitarti dėl sankcijų. Politinis Rusijos suvokimas dar labai skiriasi, bet aš tikiuosi, kad kitoje Vadovų Taryboje Europos lyderiai susitars dėl sankcijų ir susies jas su Minsko susitarimo vykdymu.
Mums reikia įpareigojančio ir skaidraus ryšio, kad rusai galėtų suprasti: jeigu išpildysime tai, po kuo pasirašėme ar dėl ko sutarėme Minske, galėsime grįžti į normalią padėtį su ES.
– Žvelgiant iš Lietuvos ir Rytų Europos pozicijų, kartais atrodo, kad Vakarai iki galo nesupranta Kremliaus, todėl ir atsiranda skirtingi požiūriai.
– Pažvelkite į savo šalį Lietuvą, pažvelkite į Baltijos valstybes. Mes čia esame pirmųjų trėmimų iš Baltijos šalių į Sibirą minėjimo dieną. Aš manau, kad dar nėra pakankamai žinių apie šią praėjusio amžiaus istorijos dalį šioje žemyno dalyje. Tad šios juodosios skylės Vakarų europiečių atmintyje pasekmė yra nesupratimas arba nepakankamai gilus realios situacijos supratimas.
Jeigu kalbėsi su olandu, prancūzu ar vokiečiu apie Baltijos šalių gyventojų baimes, jie sakys: dėl ko tai? Taip nutiko todėl, kad Vakarai koncentravosi tik į vokiečių nusikaltimus, nacių sistemą, holokaustą.
Jeigu kalbėsi su olandu, prancūzu ar vokiečiu apie Baltijos šalių gyventojų baimes, jie sakys: dėl ko tai? Taip nutiko todėl, kad Vakarai koncentravosi tik į vokiečių nusikaltimus, nacių sistemą, holokaustą, politinių priešininkų trėmimus, Antrąjį pasaulinį karą ir Hitlerio agresiją.
Bet, akivaizdu, jie pamiršo apie Molotovo-Ribbentropo paktą, kuris Stalinui ir Hitleriui leido sukurti galimybę Baltijos valstybių aneksijai.
– O kaip pakeisti situaciją Vakaruose?
– Istorija yra svarbi. Praeitis yra ateities prologas. Tai iškalta akmenyje priešais nacionalinį archyvą Vašingtone. (...) ES negali būti stabili, jei Europa giliau nesuvoks istorijos apie tai, kas praėjusiame amžiuje vyko visame žemyne. Taigi, praeitis, mūsų istorija yra pagrindas šiam nuostabiam, bet trapiam projektui – Europos Sąjungai – funkcionuoti. Ir tai, kad Putinas su savo aplinka taikosi į Europos Sąjungos stabilumą – ne tik Donbase – jis nori destabilizuoti europiečius ir jų mąstymą apie Bendriją, tai reiškia, kad dabar dar svarbiau nei bet kada išmokti mūsų praeities pamokas.
– Dėkoju už pokalbį.