– Ar galite trumpai palyginti savo darbą Panevėžyje ar Kėdainiuose su situacija Šiauliuose?
– Tik žurnalistai padaro taip, kad Panevėžį visuomenė vadina Lietuvos „Čikaga“. Iš tiesų situacija visur panaši. Jei kalbame apie nusikalstamumą, tai jo procesai visoje šalyje vyksta ir keičiasi lygiagrečiai.
Nuo Nepriklausomybės atkūrimo iki 2002 metų nusikaltimų buvo gausu visoje šalyje. Tai vyko dėl ekonominių procesų.
Per dešimtmetį dauguma grupuočių buvo išskaidytos, vadeivos nubausti.
Nusikalstamas pasaulis norėjo savo turto dalies. Per dešimtmetį dauguma grupuočių buvo išskaidytos, vadeivos nubausti arba baudžiami iki šiol.
Per šį laikotarpį reikėjo įrodyti visuomenei, kad policija kovoja teisėtais, o ne nusikaltėlių metodais.
Tai reiškia, kad nuosprendžiai ir didžiausiems nusikaltėliams turi būti skelbiami remiantis neginčijamais įrodymais, o ne nuogirdomis.
– O kuo pasižymi pastarasis dešimtmetis?
– 2001-aisias iš Kėdainių atvykau į Panevėžį. „Tulpiniai“ jau buvo įkalinti. Tyrėjai toliau vykdė savo darbą. Nuo tada nusikaltimų suvestinėse vis mažiau pamatydavome turto prievartavimo, padegimo atvejų.
Vienus nusikaltimus keitė kiti. Dabar daug dažniau kalbame apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą bei platinimą. Taip pat – prekyba žmonėmis. Iš to nusikaltėliai dabar pelnosi.
– Ar apskrities pareigūnai pajėgūs susitvarkyti su tokiais nusikaltimais?
– Tai aktualu ne tik Šiauliams ar Lietuvai. Dažniausiai sėkmingos operacijos vykdomos bendradarbiaujant su užsienio pareigūnais. Sėkmingai išlaisvinamos įkaitės. Išaiškinami narkotikų prekybos tinklai.
Moterys savo teises gina ir pasitiki policija.
– Tai kuo išsiskiria Šiauliai?
– Palyginus visos valstybės statistiką, Šiauliuose palyginti daug moterų kreipiasi pagalbos į pareigūnus, kai šeimoje yra smurtaujama.
Nemažai pradedama ikiteisminių tyrimų. Tai reiškia, kad moterys savo teises gina ir pasitiki policija.
– Ar policija gali išspręsti bėdas šeimose?
– Mes tik reaguojame į pagalbos signalą ir elgiamės pagal įstatymus, taikome Baudžiamąjį kodeksą. Policija viena šios problemos neišspręs. Valstybė turi kurti ir vykdyti socialinę šeimų švietimo strategiją. Buvo atvejų, kai tam pačiam asmeniui ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje pradėti keturis kartus. Vadinasi, mūsų bausmės tokiems bejėgės.
– Kokie jūsų tikslai kovoje už tvarką Šiauliuose?
– Reikia viską daryti, kad pareigūnų darbas būtų kuo efektyvesnis. Netrukus Šiauliuose planuojama sujungti miesto ir rajono policijos skyrius į vieną.
Nebus duodančių – nebus ir imančių.
Viena didžiausių užduočių – pagerinti policininkų darbo sąlygas taip, kad jauni žmonės norėtų siekti šios profesijos.
Labai trūksta pirmosios grandies specialistų. Tų, kurie greičiausiai reaguoja į gautus signalus, bendrauja su žmonėmis.
– Ar policijos pareigūnai iš tiesų darosi sąžiningesni ir nepaperkami, ar tik taip bandoma vaizduoti?
– Labai džiugina, kad vis dažniau pareigūnai sulaiko tuos, kurie pasiūlo kyšį. Tai pamoka visuomenei. Nebus duodančių – nebus ir imančių.
– Kaip vertinate STT įtarimus, jog Šiaulių ugniagesių vadas siūlė saugos bendrovės vadovui kyšį?
– Ugniagesys yra statutinis pareigūnas, kuriuo visuomenė turi pasitikėti. Skamba kraupiai – pareigūnas duoda kyšį verslo atstovui už užtarimą prieš departamentą. Jeigu tokie įtarimai pasitvirtins, tai bus neįtikėtinai siaubinga situacija.