Interviu P.Porošenka tvirtina, kad Rusiją įtikinti pasitraukti iš Krymo galėtų dar griežtesnės ekonominės sankcijos. Pavyzdžiui – Vokietijos boikotas rusiškoms dujoms.
– Kodėl Vitalijus Klyčko atsisakė dalyvauti Ukrainos prezidento rinkimuose jūsų naudai?
– To, ką padarė V.Klyčko, mūsų šalyje iki šiol nėra buvę. Jis turėjo atsisakyti savo asmeninių ambicijų tam, kad nesukeltų pavojaus šalies vienybei. Mes kartu su juo stovėjome Maidane, kartu kūrėme revoliuciją.
Dabar šalis vėl galėtų būti murkdoma purvinoje rinkimų kampanijoje, kas pasitarnautų Rusijai ir galėtų išprovokuoti naują jos intervenciją. Dėl to net ir Julija Tymošenko turi suprasti, kad po mirčių Maidane mes atsibudome kaip nauja šalis su nauja mąstysena ir naujais politikais.
– Tačiau jūs pats nesate naujokas politikoje. Kodėl manote, kad galite tapti šalies vadovu?
– Aš pasikeičiau. Ar jūs galite įsivaizduoti vieną iš turtingiausių ukrainiečių iš „Forbes“ sąrašo Maidano demonstracijų viduryje, kur šaudoma ir smurtaujama? Aš ten buvau kasdien ir su visais kovojau už Ukrainos laisvę. Protestuotojai puikiai žinojo, ką jie norėjo pasiekti. Mano siekis – būtent tokie pokyčiai šalyje.
Kartais už demokratiją reikia mokėti.
– Ar Maidano protestuotojams rūpėjo, kas iš jų turtingas, o kas vargšas?
– Ne, nesu tikras. Tai pasikeitė. Į Maidaną žmonės rinkosi ne dėl to, kad jie turtingi ar vargšai, išsilavinę ar ne. Ten stovėjo tie, kurie už naują Ukrainą, o ne seną Viktoro Janukovyčiaus sistemą.
– Būti vienam iš turtingiausių šalies žmonių kandidatui Ukrainos prezidento rinkimuose yra trūkumas ar privalumas?
– Tai, kad esi turtingas, nesiskaito. Man svarbiausia, ir visada tai demonstravau, kad mano verslas skaidrus. Esu vienas iš tų, kurie sumoka daugiausia mokesčių į šalies biudžetą, sukūriau daugybę darbo vietų. Ir aš tai padariau be politinių ryšių.
– Maidano protestų metu oligarchams buvo skirta daug kritikos. Kodėl dabar toks oligarchas kaip jūs turėtų tapti Ukrainos prezidentu?
– Aš nesu oligarchas, o oligarchas niekada neturėtų būti Ukrainos prezidentas! Mano supratimu, oligarchija reiškia nuomonės primetimą, politikos išnaudojimo savo asmeniniam verslui. Aš visada buvau to priešingybė. Pastaraisiais metais dėl savo principinės pozicijos nuolat buvau talžomas V.Janukovyčiaus ir Rusijos.
Aš nesu oligarchas, o oligarchas niekada neturėtų būti Ukrainos prezidentas.
Pažiūrėkite ir į mano valdomą Penktąjį televizijos kanalą. Jūs pamatysite, kiek skirtingų politinių pažiūrų žmonių ten dirba.
Spaudos laisvė man – viena didžiausių vertybių.
– Vokietijos finansų ministras kalbėdamas apie Krymą Vladimiro Putino elgesį palygino su Adolfo Hitlerio. Ar jis teisus?
– Aš stengiuosi vengti tokių palyginimų, nes jie niekur neveda. V.Putino veiksmai Kryme yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas. Ukraina niekada nepripažins Krymo aneksijos. Mes ginsimės tarptautiniuose teismuose ir prašome griežtesnių sankcijų.
– Kaip jūs galėtumėte su Rusija atkurti normalius santykius?
– Tik dėl mūsų pačių saugumo dialogo su Rusija negalime išvengti. Tačiau tose diskusijose visada bus kalbama apie Krymą. Mums reikia partnerių Vakaruose garantijų, kad mūsų saugumas bus užtikrintas. Tai, kas vyksta, susiję ne tik su Ukraina. Kiekviena šalis gali būti šitaip užpulta, net Vokietija. Nes prieš pusmetį ir mes nebūtume pasakę, kad Rusija užgrobs Krymą.
Tai, kas vyksta, susiję ne tik su Ukraina. Kiekviena šalis gali būti šitaip užpulta, net Vokietija.
Rusijos karinė agresija turi būti sustabdyta. Man tikrai neramu, kad V.Putinas su savo propaganda daugumą žmonių patraukia savo pusėn.
Iš tiesų viskas daroma tik reitingams, nes reali ekonominė situacija Rusijoje sparčiai blogėja.
– Ar Ukraina prisijungs prie NATO?
– Ne, ir tai priklauso ne nuo mūsų, bet nuo NATO. Mes jaučiame, kad NATO narės šiuo klausimu nesutaria. Mes matėme tą patį 2008 m. Gruzijoje, kai jai buvo žadama narystė, bet to neatsitiko.
Kaip prezidentas kalbėčiausi su kaimyninėmis NATO šalimis dėl papildomų saugumo priemonių.
– Ar jūs manote, kad Rusija įsiverš į Rytų Ukrainą?
– Nemanau, kad tai atsitiktų artimiausiu metu, tačiau pavojus yra didžiulis. Rusija turi žinoti, kad, jei ji puls Rytų Ukrainą, mes atsakysime karinėmis priemonėmis. Mes norime apginti savo šalį. Mano sūnus sako, kad jis yra pasiruošęs vykti į pasienį. Tai verčia mane ir didžiuotis juo, ir nerimauti.
– Ar Ukraina gauna karinę paramą?
– Kalbame ne tik apie karinį palaikymą. Dar yra ekonominio embargo priemonių. Aš manyčiau, kad tol, kol Rusija nepasitrauks iš Krymo, Vokietijai derėtų boikotuoti rusiškas dujas.
Aš manyčiau, kad tol, kol Rusija nepasitrauks iš Krymo, Vokietijai derėtų boikotuoti rusiškas dujas.
– Toks boikotas Vokietijai ekonomiškai būtų sunkus.
– Kartais už demokratiją reikia mokėti. Kariuomenė Vokietijai taip pat daug kainuoja, bet ji, be abejo, reikalinga.
Rusiškų dujų boikotas būtų tinkama sankcija. Ji parklupdytų Rusiją ant kelių. Be to, Vokietija ir Europa nėra absoliučiai priklausomos nuo rusiškų dujų, jos galėtų gauti dujų iš kitų šaltinių.
– Jei taptumėte prezidentu, ką pirmiausia padarytumėte?
– Bendradarbiaudami su Tarptautiniu valiutos fondu ir Europa mes turime savo šalį apsaugoti nuo ekonominio bankroto. Tam reikia kardinalių reformų. Man asmeniškai labai svarbu, kad būtų pradėta kova su korupcija. Mes norime parodyti žmonėms, kad Ukraina keičiasi ir tampa skaidri.
– Ką jūs, tapęs prezidentu, darytumėte su jums priklausančia „Roshen“ grupe?
– Jei būsiu išrinktas, iškart parduosiu koncerną „Roshen“. Kaip Ukrainos prezidentas rūpinsiuosi tik valstybės gerove.