Kaip informuoja Policijos departamentas, Kultūros paveldo departamento direktorė išreiškė susirūpinimą, kad iki šiol valstybė neskyrė deramo dėmesio šiam pastaruoju metu nuolat augančiam juodųjų archeologų siautėjimui. Visuomenės ir paminklosaugininkų pastangomis sulaikyti nusikaltimo vietoje paveldo niokotojai iki šiol sėkmingai išvengdavo ne tik atsakomybės ar įrankių konfiskavimo, bet nesusilaukdavo net visuomenės pasmerkimo.
Pasak direktorės, be visuomenės pagalbos su šiuo reiškiniu kovoti neįmanoma, nes nelegalūs kasinėjimai dažniausiai vykdomi nuošaliose vietose, po darbo valandų ir savaitgaliais.
Sutarta suaktyvinti policijos veiklą šioje srityje. Lietuvos kriminalinės policijos biuras ne tik kontroliuos Klaipėdos apskrityje įkliuvusių jaunuolių tyrimą, bet ir imsis prevencinių ir operatyvinių priemonių užkertant kelią tokio pobūdžio nusikaltimams šalyje.
Teritorinėms policijos įstaigoms bus perduotas padidintos rizikos objektų, kitų galimų juodųjų archeologų taikinių sąrašas. Šiose vietose bus sustiprintas viešas patruliavimas, į jas ypatingą dėmesį atkreips ir kriminalinės policijos pareigūnai. Pareigūnai lankysis specializuotose turgavietėse, taip pat stebės elektroninę erdvę, kurioje dažniausiai vykdoma senųjų kultūros vertybių nelegali prekyba.
Papildoma informacija visuomenei
Juodieji archeologai - tai senovinių dirbinių kolekcionieriai arba perpardavinėtojai, ieškantys žemėje esančių senųjų kultūrų dirbinių. Dažniausiai jie ieško senovinių metalo dirbinių, tam naudodami metalo ieškiklius. Tokių nelegalių paieškų bei kasinėjimų metu negrįžtamai sunaikinamas kultūrinis sluoksnis, nes neatliekama mokslinė fiksacija, radiniai patenka į juodąją rinką, pas kolekcininkus, o dažniausiai yra išvežami iš Lietuvos.
Policija primena, kad pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio „Turto sunaikinimas ar sugadinimas" 2 dalį: „Tas, kas .. sunaikino ar sugadino ... didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų."
Pastebėjus žmones su metalo ieškikliais, ar neįprastus kasinėjimus laukuose, prašytume pranešti Kultūros paveldo departamento darbuotojams šiais telefonais: bet kuriuo šviesiu paros metu 8-604-00963; 8-687-14227, arba anoniminiu pasitikėjimo telefonu 8-52778588 palikdami balso pranešimą.