„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ant Pagramančio piliakalnio archeologai rado skalvių pamestą II amžiaus Romos imperijos monetą

Dvi savaites ant Pagramančio piliakalnio verda darbai. Projektą inicijavęs Pagramančio regioninis parkas siekia už 473 tūkstančius litų jį sutvarkyti ir pritaikyti turistams lankyti. Lygiagrečiai čia kasinėjimus atlieka archeologai, vadovaujami Olego Fediajevo, kurie jau gali pasigirti įspūdingu radiniu – II amžiuje po Kristaus Romoje nukaldinta moneta!
Šią Romos impperijos II a. monetą statydami pilį galėjo pamesti skalvis. Renaldo Malycho ("Tauragės kurjeris" nuotr.
Šią Romos impperijos II a. monetą statydamas pilį galėjo pamesti senovės skalvis. Renaldo Malycho ("Tauragės kurjeris") nuotr.

Iš viso Lietuvoje yra apie 1000 piliakalnių, nemaža jų dalis gynybai pritaikyti būtent IV–V amžiuje – hunų įsiveržimo į Europą metu.

Pagramančio piliakalnį kasinėjantis archeologas O.Fediajevas teigia, kad šis piliakalnis pilimi tapo IV mūsų eros amžiuje – hunams įsiveržus į Europą.

Maždaug IV a. skalviai ar žemaičiai (kol kas nepavyko išsiaiškinti kurie, bet didesnė tikimybė, kad skalviai) ant dabartinio Pagramančio piliakalnio kalvos pastatė pirmąją medinę pilį. Kasant pylimą aplink pilies sieną kažkas iš statytojų taip uoliai dirbo, kad nepastebėjo, kaip pametė II a. Romoje nukaldintą monetą, kurią maždaug po 1600 metų surado piliakalnį kasinėjantys archeologai.

Ant monetos – imperatorienės atvaizdas

Ant Pagramančio piliakalnio rasta senovės Romos moneta – maždaug trijų centimetrų skersmens, pagaminta iš vario ir sidabro lydinio. Datos, kada ji pagaminta, nėra, tačiau ant jos yra Romos imperatoriaus Liucijaus Vero žmonos Liucilos atvaizdas. Šis imperatorius Romoje valdė 164–168 mūsų eros metais, todėl nėra abejonių, jog ši moneta nukaldinta būtent tuo laikotarpiu. Kitoje monetos pusėje pavaizduotas romėnų džiaugsmo dievas Hitolitas.

Tais laikais artimiausias baltų gentims Romos imperijos miestas buvo Viena. Čia tarp Romos imperijos ir baltų genčių iki hunų įsiveržimo vyko aktyvi prekyba. Baltai romėnams parduodavo gintarą, vašką, medų, žvėrių kailius, pirkdavo metalą, iš kurio patys pasigamindavo ginklų ar papuošalų.

Pasak O.Fediajevo, kol kas pavyko surasti Romoje nukaldintą monetą ir IV–VII a. pagamintos keramikos šukių.
Anot archeologo, pilis ant Pagramančio piliakalnio įrengta IV a., kaip gynybinis įrenginys ji naudota IV–VII a.

Ant Pagramančio piliakalnio pilis stovėjo jau IV amžiuje.
Ant Pagramančio piliakalnio pilis stovėjo jau IV amžiuje.

Po to ten gyvenusi skalvių ar žemaičių gentis ją „pamiršo“ ir vėl prisiminė XIII a., kai kryžiuočiai pasistatė Tilžės bei Ragainės pilis ir pradėjo nuolatinius Žemaitijos puldinėjimus. Tačiau istorijos šaltiniuose neužfiksuota, kad kryžiuočiai būtų puolę ant Pagramančio piliakalnio stovėjusią pilį, neaišku, sunaikino ją kryžiuočiai ar žemaičiai patys ją paliko.

Kasinėjant piliakalnį aptiktos ant jo stovėjusios gynybinės sienos liekanos. Ją sudarė į žemę įkasti 28–30 cm storio eglės rąstai.

Darbus atliekanti bendrovė „Telšių meistrai“ ant piliakalnio įrengs laiptus, apžvalgos aikštelę, darbus planuojama baigti kitų metų balandžio 30 dieną.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“