Ši žinia, skelbia portalas „France24“, nustebino ne vieną archeologą bei istoriką. Prancūzijos archeologas F.Dessetas yra pirmasis, kuriam pavyko iššifruoti prieš daugiau kaip 4000 metų Irano teritorijoje gyvenusios senosios tautos — elamitų — naudotą linijinį raštą. Iki šiol seniausi rašto pavyzdžiai buvo siejami su Mesopotamijos kultūra (dabartinio Irako teritorija).
Mokslininkas įrodė, kad panaši rašto sistema buvo naudojama ir dabartinio Irano teritorijoje. Anot paties F.Desseto, du raštų tipai nėra kilę vienas iš kito.
Jis įsitikinęs, kad šios abi rašto sistemos — vienalaikės ir giminiškos. Kitaip tariant, panašu, kad iki šiol seniausiu laikytas šumerų dantiraštis nėra seniausias. Arba nėra vienintelis seniausias raštas.
„Įrodėme, kad maždaug 2300 m. pr. Kr. Irano teritorijoje egzistavo raštas, kurio seniausia versija, vadinamasis protoelamitų raštas, atsirado panašiu metu kaip ir dantiraštis Mesopotamijoje“, — teigė F.Dessetas.
Tinkalapis „Archyde“ teigia, kad šis atradimas prilygsta egiptologijos tėvu vadinamo žymiojo Jeano-Francois Champolliono pasiekimams. Irano neolito bei bronzos laikotarpius tyrinėjančiam F.Dessetui pirmajam nuo šio rašto atradimo, daugiau kaip prieš šimtmetį, pavyko jį iššifruoti.