Australijos muziejuje rasta trūkstamų senovės Egipto Mirusiųjų knygos fragmentų

Garsus britų istorikas šeštadienį pranešė, kad vieno Australijos muziejaus ekspozicijoje atsitiktinai užtikęs vertingą papiruso skiautę, atrado visą lobį – senovės Egipto aukšto rango pareigūno Mirusiųjų knygos fragmentus.
Giza piramidės
Senovės Egipto palikimas / Olego nuotr.

Johnas Tayloras – visame pasaulyje garsus egiptologas iš Britų muziejaus – sakė, kad jo atradimas prasidėjo nuo papiruso skiautės, kuri buvo eksponuojama naujoje Kvinslando muziejaus mumijų ekspozicijoje. Ant tos skiautės buvo aiškiai matyti Amenhotepo hieroglifai.

XV amžiuje pr. m. e. gyvenęs Egipto vyriausiasis architektas, Hapu sūnus, yra tarp tų asmenų, kuriems priskiriami Didžiosios Amono šventyklos Karnake netoli Luksoro – vieno garsiausių dabartinio Egipto turistinių objektų – suprojektavimo ir pastatymo nuopelnai.

Susijaudinęs ir suintriguotas J.Tayloras pasidomėjo, ar muziejaus archyvuose yra daugiau tokių fragmentų, ir jam buvo atvertos konservavimo laboratorijos durys.

„Po labai trumpo laiko tapo aišku, kad tikrai turėjome daug šio itin svarbaus žmogaus Mirusiųjų knygos fragmentų“, – pasakojo jis laikraščiui „The Weekend Australian“.

„Tai nėra tiesiog kažkieno papirusas, tai buvo vienas aukščiausių Egipto pareigūnų egiptiečių klestėjimo zenite“, – sakė J.Tayloras, kuris pridūrė, kad tokie radiniai pasitaiko tik kartą gyvenime.

Minimus fragmentus muziejui 1913 metais padovanojo vienas privatus asmuo. Jie paprastai nebūdavo eksponuojami, bet tą kartą buvo ištraukti kaip papildymas atvežtai Britų muziejaus mumijų parodai, kurią turėjo atidaryti J.Tayloras.

Jis sakė, kad Amenhotepo rankraščio fragmentai yra išsimėtę po institucijas visame pasaulyje, tarp kurių yra Bostono muziejus, Britų muziejus ir Niujorko Metropoliteno muziejus.

Australijoje rasti pavyzdžiai bus nufotografuoti, kad būtų galima nustatyti, kokios tai rankraščio dalys. Visas rankraštis, pasak J.Tayloro, gali būti iki 20 m ilgio. Tai vienas didžiausių ir reikšmingiausių turimų Egipto palaidojimo rankraščių.

„XIX amžiaus 10-ajame dešimtmetyje Egipte žmonės senovės radinius rinko ir kasinėjo labai sparčiai. Dažnai dokumentuose nebūdavo užfiksuojama, kur tie daiktai nukeliavo“, – sakė J.Tayloras.

„Privatūs asmenys vykdavo atostogauti į Egiptą ir pirkdavo tokius dalykus, parsiveždavo juos namo, tad vis dar yra daug medžiagos, kurios žmonės iki šiol nematė“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis