Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Austrijos archeologai šalia Lengbergo pilies surado Vytauto Didžiojo laikus menančių liemenėlių

Daugelį metų žmonės buvo įsitikinę, kad liemenėlės su kaušeliais yra XX amžiaus išradimas, tačiau archeologai, atliekantys kasinėjimus vienoje Austrijos pilyje, rado keturias liemenėles, pasiūtas prieš maždaug 600 metų.
Ši liemenėlė mena Vytauto Didžiojo laikus
Ši liemenėlė mena Vytauto Didžiojo laikus / spiegel.de nuotr.

Kaip rašoma Vokietijos savaitraščio „Der Spiegel“ portale www.spiegel.de, šis atradimas gali pakeisti supratimą apie moteriškų apatinių baltinių raidą.

Nors liemenėlių masinė gamyba prasidėjo prieš maždaug šimtmetį, nulemdama korsetų epochos saulėlydį, niekas negali tiksliai pasakyti, kada buvo išrasta ši moteriško garderobo detalė. Tačiau Insbruko universiteto archeologų radinys numanomą liemenėlės išradimo datą gali paankstinti keliais šimtmečiais.

„Iki šiol nebuvo nieko, kas įrodytų liemenėlių su aiškiai matomais kaušeliais egzistavimą iki XIX amžiaus“, – rašo šio Austrijos universiteto archeologė Beatrix Nutz.

Tačiau dabar Insbruko universitetas išdidžiai eksponuoja keturias liemenėles su „aiškaus kirpimo kaušeliais“, pasiūtas dar XV amžiuje.

Šios liemenėlės buvo tarp maždaug 2 700 tekstilės gaminių fragmentų, rastų per archeologinius tyrimus Lengbergo pilyje, esančioje Rytų Tirolio regione. Šie kasinėjimai atliekami ruošiantis šios pilies didelio masto atstatymui, pradėtam 2008 metais.

Nors liemenėlės buvo aptiktos tais metais, apie šį atradimą pirmąkart paskelbta tik šį mėnesį.

Kaip pranešama, liemenėlės buvo rastos „rūsyje, užverstame šiukšlėmis“, kurios ten tikriausiai susikaupė per naujos pilies dalies statybas XV amžiuje, apie kurias byloja dokumentai.

Dveji smarkiai suirę apatiniai baltiniai apibūdinami kaip „liemenėlės ir marškinių kombinacija“ – jie be rankovių, tačiau su suvarstomais raišteliais, iš apačios papildomai prilaikančiais krūtis.

Trečiasis, kruopščiai išpuoštas drabužis „atrodo daug panašesnis į šiuolaikines liemenėles“ – su petnešėlėmis ir nugaros raiščio liekanomis.

Ketvirtasis radinys „labiausiai panašus į šiuolaikinę liemenėlę“ – jos kaušeliai sudaryti iš dviejų drobės detalių, susiūtų vertikaliai.

B.Nutz pažymėjo, kad sunku rasti rašytinių viduramžių šaltinių, patvirtinančių liemenėlių su kaušeliais egzistavimą.

Mokslininkė nurodė, kad kai kuriuose dokumentuose minimi tik „maišeliai krūtims“ arba „marškiniai su maišeliais“, tuo tarpu kituose užsimenama apie krūtinės raiščius, kuriais „prispaudžiamos per didelės krūtys“.

„Iš pradžių net mes patys nepatikėjome, – ji sakė “Der Spiegel„ portalui. – Mums atrodė neįmanoma, jog kažkas tokio

spiegel.de nuotr./Lengbergo pilis, aalia kurios rastos liemenėlės.
spiegel.de nuotr./Lengbergo pilis, šalia kurios rastos liemenėlės.

buvo dėvima jau viduramžiais.“

Pasak B.Nutz, anksčiau manyta, kad liemenėlės su kaušeliais pradėtos dėvėti tik maždaug prieš šimtmetį, o viduramžiais moterys dėvėdavo lininius apatinius marškinius.

Tačiau mokslininkė pridūrė, kad rastų audinių datavimas radioaktyviosios anglies metodu patvirtino, kad šie drabužiai buvo dėvimi apytikriai 1440-1485 metais.

Tame pačiame rūsyje taip pat rasta lininių marškinių su klostėtomis apykaklėmis, gerai išsilaikiusios drobinės kelnės, taip pat kelnių ančio detalė.

„Dar negalime visko įvardyti, – pridūrė B.Nutz. – Tačiau sugebėsime apytikriai rekonstruoti bent 20 drabužių.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos