Baigėsi Paberžės pleneras, skirtas 1863 metų sukilimui atminti

Paberžėje jau pasibaigė tradicinė ketvirtoji kūrybinė stovykla-tapybos pleneras „Paberžės vasara 2013 – Po mūzų sparnais“. Šis pleneras buvo skirtas 1863 metų sukilimui atminti.
Pleneras
Pleneras / S. Kruopio asmeninio albumo nuotr.

Plenere dominavo Šiaulių menininkai

Kaip teigia plenero vadovas tapytojas Saulius Kruopis, jau ketvirti metai šioje kūrybinėje stovykloje dominuoja Šiaulių krašto menininkai. Jau yra dalyvavę Edmundas Birgėla, Dalvytis Udrys, Voldemaras Barakauskas, o šiemet ir Zita Vilutytė, Kazys Bimba, Martynas Gaubas ir Ramūnas Dagys.

Režisierius ir videomenininkas Gediminas Beržinis, valdantis ir visų kitų menų mūzas, šiemet plenere atsiskleidė kaip tapytojas. Šiauliuose studijavusios aukštuosius mokslus menininkės ir pedagogės Skaidrė Butnoriutė ir Nijolė Kujalytė papildė šiauliečių menininkų būrį.

„Man buvo naujiena, kad niekas, išskyrus R. Dagį, anksčiau čia nėra buvę ir niekada nėra bendravę su charizmatiška Tėvo Stanislovo asmenybe. Tačiau šiauliečių kūriniai kvėpuoja išskirtine pajauta, išgyvenimais ir ta nuostaba, kuri apvaldo kiekvieną čia apsilankiusį pirmąjį kartą“, – sako S. Kruopis.

Šiauliečių kūriniai išsiskyrė ypatinga simbolika

Šis menininkas ir ne vieno žinomo Lietuvoje plenero organizatorius išskyrė šiame plenere nutapytas dvi drobes, skirtas sukilimo temai.

Tai S. Butnoriutės „Paskutinis Antano Mackevičiaus prisiminimas – 1864 gruodžio 29 d.“ ir G. Beržinio „Baltieji ir raudonieji sukilėlių būriai Paberžėje“. Simboliška, kad S. Butnoriutės drobė atlikta mėlynais dažais, o Gedimino yra raudonai vyšninio kolorito, nes Paberžės sukilėlių vėliavoje buvo būtent šios dvi spalvos. Tai, kad šie du menininkai, kuriantys visai atskirai vienas nuo kito, šias drobes taip atliko, nėra tik paprastas sutapimas. Išsiskyrė ir R. Dagio devynių drobių ciklas, pavadintas „Paberžės stacijos“. Kitas jo kūrinys – kvadratinė drobė, vaizduojanti Paberžės kapinaites, – buvo visų dalyvių vardu su parašais padovanota Paberžės klebonui kaip padėka už kasmetį rūpestį ir pagalbą.

Šiauliečio K. Bimbos „Nukryžiuotasis“ klebono Skaidriaus Kandratavičiaus dėka nukeliaus tiesiai į Kėdainių mero kabinetą. Z. Vilutytės drobė švietė sakrališka simbolika, o M. Gaubas padovanojo natiurmortą su avinėliu.

Dėmesys istorinei architektūrai

S. Kruopio nuomone, panevėžietė Sigita Adomavičienė sukūrė nuostabią Kristaus aukos drobę. Plenere dalyvavo dar dvi akvarelistės vilnietės Eglė Lipeikaitė ir Jurga Sidabrienė.

Užupiečių dailininkų šeima – Asta Jančiauskaitė ir Giedrius Bagdonas – savo kūriniuose vaizdavo senuosius Paberžės architektūros statinius. Vilnietis Arturas Savickas tapė senus medžius, o komentuodamas savo drobes jis pateikė tokią mintį: „Visai tikėtina, kad šie šimtamečiai medžiai matė čia besibūriuojančius sukilėlius.“

„Mūsų projekte taip pat dalyvavo dailininkė iš Minsko Oksana Arakčeeva. Ji nutapė net kelis sukilėlių vado K. Kalinausko portretus. Pernai dalyvavusi lenkaitė Ewa Pohlke pasitenkino tik Paberžės peizažine tapyba, – sako plenero organizatorius S. Kruopis. – O tapytoja Gražina Vytartaitė ir aš tapėme Šilingų dvarą, šiandien jau rekonstruotą į 1863 metų sukilimo muziejų.“

Po parodos Paberžėje visų plenere dalyvavusių menininkų kūryba keliaus į Kauną, ir visai tikėtina, jog jei Šiauliai parodys susidomėjimą, ši tapybos kolekcija pasieks ir šiauliečius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis