„Fantastiškai jaudinama dalyvauti šiame novatoriškame projekte, – Fitzwilliamo muziejaus taikomojo meno skyriaus kuratorė Victoria Avery. – Šios bronzos – itin stiprūs ir dėmesį prikaustantys kūriniai, kurie nusipelnė išsamios studijos. Tikimės, kad visuomenė atvyks ir pati jas ištyrinės bei prisidės prie šių tebevykstančių debatų.“
Tos skulptūros buvo įvardytos kaip Michelangelo kūriniai jų pirmajame apraše XIX amžiuje, bet vėliau jos 120 metų liko be deramo dėmesio, nes nebuvo aprašytos ir be autoriaus parašo.
Tačiau praėjusių metų rudenį Kembridžo universiteto meno istorijos profesorius emeritas Paulas Joannides padarė atradimą, kuris privertė iš naujo susimąstyti apie tuos kūrinius.
Tyrinėdamas vieno mokinio nukopijuotus Michelangelo eskizus, kurių originalai yra prarasti, P.Joannides aptiko piešinį, vaizduojantį raumeningą jaunuolį, jojantį ant panteros – rodantį, kad menininkas galbūt planavo sukurti neįprastos kompozicijos skulptūrą.
Vėlesni minėtų bronzinių skulptūrų tyrimai parodė, kad jų stilius ir figūrų anatomijos detalės labai panašios į Michelangelo darbus, sukurtus 1500–1510. Mokslinė analizė rodo, kad skulptūros buvo nulietos būtent tuo laikotarpiu.
Yra žinoma, kad šis italų menininkas yra sukūręs kelias bronzines statulas, bet manyta, kad nė viena jų neišliko iki mūsų dienų.
Michelangelo nuliejo savo garsiosios Dovydo statulos kopiją, trečdaliu mažesnę už originalą, bet ta skulptūra dingo per Prancūzijos revoliuciją.
Popiežiaus Julijaus II statula, dvigubai didesnė už jos gyvąjį prototipą, buvo perlydyta į patrankas nepraėjus nė trejiems metams, kai Michelangelo ją užbaigė.
Ant panterų jojančių vyrų skulptūros nuo antradienio iki rugpjūčio bus eksponuojamos Fitzwilliamo muziejuje Kembridže. Šie kūriniai tebetyrinėjami, galutines išvadas planuojama paskelbti liepą.