„Ši paroda skirta prisiminti Vilniaus modelių namus, tą vietą, iš kurios sovietmečiu sklido mada. Nebijau vartoti žodžio „diktatūra“, nes Vilniaus modelių namai diktavo madą. Šių namų pagamintais drabužiais bei avalyne puikavosi ir Vilniaus sovietinis elitas,“ – apie parodos idėją pasakojo jos kuratorė Edita Jusčiūtė.
Parodoje galima pamatyti ne tik sovietine mada alsuojančių drabužių bei avalynės, bet ir kitų, Vilniaus modelių namų darbo užkulisius atskleidžiančių detalių: pavyzdžiui, šių namų dailininkų-modeliuotojų planų sąsiuvinius, kuriuose nurodyta, kiek, kokių ir kokio dydžio modelių turi būti sukurta lengvosios pramonės įmonėms. Taip pat galima apžiūrėti ir nuo 1962 m. leisto vienintelio Lietuvos TSR madų žurnalo „Banga“ numerius bei pagiriamuosius diplomus už aktyvų dalyvavimą Minsko madų festivalyje.
Luko Balandžio nuotr./ Energetikos ir technikos muziejuje eksponuojama sovietmečio mada |
Vilniaus modelių namai kūrė modelius masinei gamybai. Rūbų ir avalynės pavyzdžiai buvo parduodami Lietuvos lengvosios pramonės įmonėms. Čia seka skambūs ir nostalgiški pavadinimai: „Spartakas“, „Lelija“, „Baltija“, „Elnias“ bei „Raudonasis spalis“.
„Energetikos ir technikos muziejuje yra nuolatinė ekspozicija „Pagaminta Vilniuje“, kuri skirta Vilniaus pramonės istorijai. Paroda „Vilniaus modelių namai“ labai tinka šiai ekspozicijai, nes tai – Vilniaus pramonės dalis, – apie parodos specifiką pasakojo E. Jusčiūtė. – Parodą organizavome labai novatorišku ekspozicijų ir parodų organizavimo metodu, vadinamu „crowdsourcing“, o lietuviškai jis vadinamas „minios paslaugomis“. Paroda organizuota su buvusių Vilniaus modelių namų darbuotojų pagalba, o ypač padėjo Dalia Jurginienė ir Jūratė Vosylienė. Visi eksponatai ištraukti iš jų spintų ir stalčių, išskyrus keletą nuotraukų, kurias pasiskolinome iš Lietuvos valstybinio archyvo.“
Viena iš Vilniaus modelių namų darbuotojų, dizainerė Živilė Ramelienė sutiko pasidalinti savo patirtimi dirbant mados fabrike: „Tada viskas buvo planingas ūkis. Kurdavome suplanuotas kolekcijas, o parodiniai darbai buvo kūrybiniai, juos gaminant, buvo galima daugiau pasireikšti.“ Šioje parodoje galima pamatyti Ž. Ramelienės kurtus eskizus Vilniaus modelių namams. „Šie eskizai yra ataskaita už kūrybines dienas. Trečiadienis dailininkams buvo kūrybinė diena, kai nereikėdavo eiti į darbą, bet už tą dieną mes turėdavome atsiskaityti. Šitie eskizai yra mano pasvajojimai, kūrybinės fantazijos,“ – pasakojo dizainerė.
Parodoje eksponuojamas moteriškas kostiumėlis, ekstravagantiškas paltas ir sovietmečiu madinga avalynė atrodo ne ką prasčiau nei dabartinių mados tendencijų paveikti kūriniai. „Neveltui sakoma, kad mada sugrįžta. Ciklai atsikartoja, stilius pasikeičia, bet kažkokios detalės lieka,“ – apie mados savybę atgimti aiškino Ž. Ramelienė.
Jolantai Talaikytei, vyriausiajai Vilniaus modelių namų dailininkei, maloniausia buvo „matyti ne eksponatus ir nuotraukas, bet gyvus žmones, kurie myli, mylėjo ir visada mylės Vilniaus modelių namus.“
Luko Balandžio nuotr./ Energetikos ir technikos muziejuje eksponuojama sovietmečio mada |