„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Graikijoje archeologai rado įspūdingą deivės Persefonės mozaiką

Įspūdinga mozaika, rasta didžiausioje iki šiol Graikijoje aptiktoje Antikos laikų kapavietėje, vaizduoja mitą apie Dzeuso dukros Persefonės, tapusios požemių pasaulio valdove, pagrobimą, ketvirtadienį pranešė Graikijos kultūros ministerija.
Persefonės mozaika
Persefonės mozaika

4,5 m ilgio ir 3 m pločio grindų mozaika buvo rasta didžiulėje kapo kriptoje, kuri rugpjūtį buvo aptikta šiauriniame Amfipolio mieste. Manoma, kad ji buvo sukurta IV amžiuje prieš mūsų erą.

Mozaikoje, sudėliotos iš baltų, juodų, mėlynų, raudonų, geltonų ir pilkų akmenėlių, taip pat pavaizduotas vežimas, vadeliojamas barzdoto vyro, ir graikų dievas Hermis, atsigręžęs į tą vyrą.

Kitoje mozaikos dalyje, nuvalytoje tik šią savaitę, vaizduojama vežime stovinti sielvartingo veido moteris, ištiesus vieną ranką.

Žymusis Persefonės pagrobimas

Mozaikoje pavaizduota jauna moteris palaidais raudonais plaukais, dėvinti baltą suknią ir papuošalą su brangakmeniais ant savo kairiojo riešo. „Akivaizdu, kad tai Plutono įvykdytas Persefonės pagrobimas“, – sakoma ministerijos pranešime.

Senovės graikų mitai byloja, kad mirusiųjų pasaulio dievas Hadas, romėnų vadintas Plutonu, pagrobė Persefonę, kad ji taptų jo žmona. Dzeusas, įkalbėtas sielvartaujančios Persefonės motinos Demetros, pasiuntė Hermį, kad šis ją sugrąžintų. Tačiau Hadas pirmiausiai davė jai suvaldyti raudonų granato – gyvybę simbolizuojančio vaisiaus – sėklų ir tokiu būdu užsitikrino, kad Persefonė kasmet sugrįžtų į jo karalystę bei dalį metų praleistų su juo.

Dar spėlioja, ką ras kape

Amfipolio kapavietės vyriausioji archeologė Katerina Peristeri ketvirtadienį sakė per spaudos konferenciją, kad tos mozaikos tema „aiškiai susijusi su mirtimi“.

„Tačiau šis scena pavaizduota tokioje mozaikoje, kuri yra unikali Graikijoje“, – pridūrė Kultūros ministerijos generalinė sekretorė Lina Mendoni.

Kol kas tebespėliojama, kas buvo palaidotas toje vietoje – galbūt Aleksandro Didžiojo žmona tapusi Baktrijos karalaitė Roksana, jo motina Olimpija arba kuris nors iš jo karvedžių.

„Kol kas per anksti sakyti, jog tai karališkasis kapas“, – pažymėjo K.Peristeri.

Tą kapą sudaro trys kriptos, iš kurių ištyrinėtos tik dvi. Trečiosios kriptos kasinėjimus archeologai pradės šeštadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų