Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karibų krizė: tik per atsitiktinumą išvengta branduolinio susinaikinimo

Šaltojo karo metu konfrontacija tarp JAV ir SSRS buvo akivaizdi. Dvi šalys varžėsi dėl įtakos, rodė savo pranašumus. Tačiau tuometinę situaciją geriausiai apibūdina vos 13 dienų, per kurias trūko labai nedaug, kad prasidėtų karas tarp JAV ir SSRS, kuris galėjo peraugti į branduolinį susinaikinimą.

Spalio 22-oji: visuomenei pranešta apie blokadą

JAV prezidentas pagaliau kreipėsi į visuomenę ir pranešė apie Kubai taikomą blokadą ir šioje šalyje esančias raketas. Jis teigė, kad JAV nenutrauks blokados, kol SSRS iš Kubos nepašalins raketų.

Po 1962 metų rugsėjo nesėkmingų JAV bandymų palaužti Fidelio Castro valdomą Kubos režimą, šis priėmė sprendimą – leido SSRS Kuboje pastatyti raketų bazes.

Laiške Nikitai Chriščiovui J.F.Kennedy rašė, kad bet kokie branduoliniai veiksmai sukels didelių pasekmių ne tik aplinkinėms šalis, bet ir visam pasauliui.

Spalio 23-oji: pradedama taikyti blokada

JAV prezidentas pasirašo leidimą kariniam laivynui taikyti jūrinę blokadą Kubai. JAV laivai apsupa Kubos salą.

Tuo metu sovietų ambasadoje susitinka JAV generalinis prokuroras ir SSRS ambasadorius.

Spalio 24-oji: N.Chruščiovas pasmerkė Kubos blokadą

SSRS vadovas Nikita Chruščiovas pasmerkė JAV taikomą jūrinę blokadą Kubai. Pasak jo, tokie veiksmai yra agresijos simbolis.

„Jūs, pone prezidente, paskelbėte ne blokadą, bet ultimatumą ir grasinate, kad jei mes nesutiksime su jūsų sąlygmis – jūs panaudosite karinę jėgą“, – teigė jis.

Tuo metu popiežius kreipėsi į abejų šalių vadovus ir paragino siekti taikos.

Spalio 25-oji: apie raketas pranešta Jungtinėse Tautose

Jungtinių Tautų Saugumo taryboje JAV pateikė žalgybines nuotraukas, įrodančias SSRS raketų dislokavimą Kuboje, tačiau SSRS ambasadorius atsisakė apie tai kalbėti.

Wikimedia.org nuotr./Jungtinėse Tautose patekiami įrodymai apie raketas Kuboje
Wikimedia.org nuotr./Jungtinėse Tautose patekiami įrodymai apie raketas Kuboje

Spalio 26-oji: N.Chruščiovo pasiūlymas

JAV laivynas toliau tęsė jūrinę blokadą. Kai kurie SSRS laivai net nesistengė plaukti Kubos link. Į čia plaukusius laivus apieškodavo JAV kariai, kai kuriuos iš jų įleisdavo į Kubos teritoriją.

SSRS Kubos teritorijoje pradėjo statyti aerodromą. Tačiau Kubos lyderis F.Castro sunerimo, kad JAV gali pulti Kubą, ir pasiūlė SSRS tai padaryti pirmiems.

Iš Kubos raketos buvo pašalintos 1962 metų lapkričio pradžioje.

Tuo metu SSRS vadovas išsiuntė laišką JAV prezidentui su pasiūlymu: SSRS savo noru pašalina iš Kubos raketas, tačiau JAV įsipareigoja niekada nepulti Kubos.

Spalio 27-oji: dar vienas SSRS pasiūlymas

N.Chruščiovas atsiuntė JAV prezidentui naują pasiūlymą. Už raketų išvežimą iš Kubos jis reikalavo JAV įsipareigoti ne tik nevykdyti jokių karinių veiksmų Kubos atžvilgiu, bet ir patraukti savo raketas iš Turkijos.

JAV ignoravo šį pasiūlymą ir pasirinko prie derybų stalo sėsti su pirmuoju pasiūlymo variantu. Visgi JAV teigė, kad po kelių mėnesių išgabens raketas iš Turkijos teritorijos.

Tą pačią dieną virš Kubos teritorijos buvo numuštas JAV žvalgybinis lėktuvas. Tačiau abi pusės neeskalavo šio įvykio.

Nuotr. iš „Wikipedia“/Nikita Chruščiovas
Nuotr. iš „Wikipedia“/Nikita Chruščiovas

Tuo tarpu vienas JAV povandeninis laivas jau buvo užtaisęs raketas ir ketino atakuoti SSRS povandeninį laivą, kuris be leidimo norėjo kirsti jūrinės blokados ribas. JAV laivas buvo pasirengęs šauti, jame buvo ir branduolinis užtaisas, tačiau atakos atsisakyta.

Vakare SSRS ir JAV pasiekė susitarimą.

Spalio 28-oji: SSRS sutiko išvežti raketas iš Kubos

SSRS sutiko pašalinti iš Kubos raketas mainais į JAV pasižadėjimą nepulti Kubos. Tačiau apie JAV ketinimus iš Turkijos pašalinti savo raketas N.Chruščiovas viešai nekalbėjo.

Iš Kubos raketos buvo pašalintos 1962 metų lapkričio pradžioje. To paties mėnesio pabaigoje JAV nutraukė jūrinę blokadą Kubai, o 1963 metų pavasarį iš Turkijos pašalino savo raketas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais