Laukiama leidimo žydų gelbėtojų paminklui Vilniuje statyti

Visoje Lietuvoje prasideda renginiai, skirti Vilniaus geto sunaikinimo 70-ųjų metinių minėjimui. Rugsėjo 23-ąją buvo likviduotas Vilniaus getas, kuriame iki tol kalinta dešimtys tūkstančių žydų. Ši data paskelbta visos Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena.
Vilniaus geto vartai
Vilniaus geto vartai / Wikimedia.org nuotr.

Per trejus metus trukusią nacistinę okupaciją Lietuva neteko daugiau nei 90 proc. žydų – maždaug 200 tūkstančių žmonių.

Žydai Lietuvos teritorijoje gyveno nuo viduramžių. Vilnius garsėjo kaip žydų kultūros miestas ir buvo vadintas Šiaurės Jeruzale.

„Tai viena didžiausių paveldo dalių. Iš tiesų sunku įsivaizduoti, tiek Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūrą, tiek ir moderniąją kultūrą – XIX–XX a. – be žydiškojo peveldo“, – sako literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas.

Vilniaus geto sunaikinimo metinių proga vyks 4-asis pasaulinis litvakų – Lietuvoje gyvenusių žydų – kongresas. Visoje Lietuvoje vyks konferencijos, susitikimai, parodos, minėjimai genocido aukoms pagerbti.

Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky, kongrese bus kalbama ne tik apie praeitį, bet ir apie ateitį.

„Iki šio laiko nėra nė geto kovotojų, geto aukų aikštės Lietuvoje. Jau praėjo 70 metų, nėra nė vieno paminklo gelbėtojui. Tai yra tokie pataisomi dalykai“, – sako F.Kukliansky.

Per ateinantį mėnesį ketinama pastatyti paminklą gelbėtojams, padėjusiems geto kaliniams. Tačiau, pasak Žydų bendruomenės pirmininkės, leidimo vis dar laukiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis