Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Panemunės pilis: turbūt vienintelė Lietuvoje, kurios apdaila gali šokiruoti

„Kaip kaimas laukia šitos pilies atgimimo! Žmonės tikisi, kad tada atsiras daugiau darbo vietų, jie galės vystyti savo verslą“, – kalba neseniai restauruotos Panemunės pilies (Jurbarko r., Pilies I kaimas) architektė Vida Povilauskaitė.
Panemunės pilis
Panemunės pilis

Galimybė verslauti padidėjo, kai už 6,5 mln. Lt, skirtų iš ES struktūrinių fondų lėšų, buvo restauruotas vakarinis pilies korpusas. Jame ir pietiniame pilies korpuse dabar įrenginėjama konferencijų salė, muziejus ir viešbutis.

Anot V.Povilauskaitės, vieni kaimo gyventojai viliasi darbo rasti pačioje pilyje, kiti jau kuria verslo planus, kaip nuomos arklius, dviračius. Užnemunėje yra geri medžioklės plotai, Panemunės kelias nuo Raudondvario – turistinis, tad visi įžvelgia kultūros ir turizmo perspektyvą.

Viena pilis – daug vardų

Panemunės pilis
Pietinis ir vakarinis pilies korpusai

Apsupta medžių ir tvenkinių, ant Nemuno dešiniojo kranto aukštumos kyšulio stovinti Panemunės pilis turi ne vieną vardą – Gelgaudų, Zamkaus, Vytėnų. Prieš 400 metų europinio pavyzdžio rezidencinę pilį pastatė vengrų didikas Jonušas Eperješas.

Vėliau ji atiteko Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikams Gelgaudams. 1783 m. Antanas Gelgaudas rekonstravo pilį klasicistiniu stiliumi, ją rekonstravo: šiaurinis korpusas buvo nugriautas, o rezidencija perkelta į pietinį korpusą. Buvo pristatytas, tačiau neužbaigtas vakarinis korpusas.

XIX a. pilį nuniokojo tyčia sukeltas gaisras, ji buvo ilgam apleista. Anot V.Povilauskaitės, pirmieji pilies rekonstravimo darbai prasidėjo dar 1939 m., jų buvo daug ir ne visi baigti.

Dabar išlikę du pilies korpusai – vakarinis su dviem bokštais ir pietinis – bei rytinio korpuso griuvėsiai. Pilis priklauso Vilniaus dailės akademijai, kuri yra atsakinga už jos restauraciją.

Raudonas plytas keičia spalvotas tinkas

„Tai turbūt vienintelė pilis Lietuvoje, kurios apdaila gali šokiruoti, – apie paveldo objekto restauravimą kalba V.Povilauskaitė. – Visi buvo įpratę matyti tamsių raudonų plytų statinius, o dabar jie tapo šviesūs. Anuomet pilis būtent taip ir atrodė – išorinė apdaila buvo padaryta sgrafitinio tinko pagrindu (spalvotu tinku, panaudojant deginto medžio anglį). Tokios stilistikos statinių Vakarų Europoje yra daug.“

Žiūrint į anglies spalvos pilies bokštus, vietomis galima pastebėti tamsias dėmes. Bet tai – ne statybos darbų brokas, o išlikęs autentiškas tinkas. Jis buvo sutvirtintas ir paliktas gyvuoti. 

Nuo viešbučio iki muziejaus

Viešbučio kambarys
Viešbučio kambarys

Pro pilies vakariniame korpuse įrengtų kambarių langus atsiveria Panemunės apylinkių panorama. Tikimasi, kad pirmieji svečiai viešbutyje apsistos jau kitų metų pavasarį.

Pietiniame korpuse yra išlikusi istorinė virtuvės vieta. Čia įsikurs turizmo centras. To paties projekto metu pirmojo aukšto zonoje buvo įrengta ir pilies muziejaus patalpa, o antrame aukšte – universali konferencijų salė. Kultūrinis reprezentacinis centras numatytas likusiose pietinio korpuso patalpose.

Rytinio korpuso išorinėse sienose yra išlikę daugiausia autentiškų elementų, menančių dar didiko J.Eperješo laikus. Planinė korpuso struktūra atkurta pagal buvusias žymes pamatuose, ji naujai sumūryta. Šį korpusą ir nugriuvusį aštuoniakampį bokštą ketinama gaivinti per kitą pilies restauravimo etapą.  Tuo tarpu šiaurinio pilies korpuso likimas dar neaiškus, dėl jo diskutuoja archeologai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?