Kai gidai atveda turistus į Pranciškonų vienuolyno kriptą, kai kurie netiki – girdi pasaką ar tikrą istoriją.
Bet Kostanjevicos vienuolynas, Slovėnijoje (netoli Italijos sienos), ne veltui vadinamas mažuoju Sen Deni, čia marmuro sarkofaguose – priešpaskutinio Prancūzijos karaliaus Karolio X iš Burbonų ir kelių jo šeimos narių palaikai. Jis vienintelis Prancūzijos monarchas palaidotas ne tėvynėje.
1830-ais metais po Liepos revoliucijos Karolis X turėjo atsisakyti sosto ir bėgti iš šalies.
1830-ais metais po Liepos revoliucijos Karolis X turėjo atsisakyti sosto ir bėgti iš šalies.
Apsistodavo tai vienur, tai kitur, kol įsikūrė tuomet Austrijai-Vengrijai priklausančioje Goricijoje. Svetingai priėmė grafo Koroninio šeima, kurios rūmuose Karolis X mirė nuo choleros.
„Atsitiktinumas, kad jis mirė čia. Jeigu būtų galėjęs pasirinkti, būtų miręs Prancūzijoje ir palaidotas šalia savo šeimos, brolių, Liudviko XVI ir Liudviko XVIII“, – sakė istorikas Philippe'as Delorme.
Bet vietiniai sako – tokia buvo tremtyje gyvenusio karaliaus valia – būti palaidotam Kostanjevicoje, apsuptoje žalumos, todėl vienuolyno vyresnysis stebisi noru sugrąžinti jo, sūnaus ir marčios, Angulemo kunigaikščių palaikus į Prancūziją.
„Prašymas mus nustebino, iki šiol palaikų niekam nereikėjo, ir – staiga – po beveik 200 metų prireikė, neįtikėtina“, – sakė stebėjosi vienuolyno abatas Jernejus Kurincicas
Kol kas tai neoficialus, ne Prancūzijos vyriausybės prašymas, o visuomenės kampanija. Jos iniciatoriai siūlo išeitį – palaikus perkelti, o širdį, kuri išimta, balzamuota ir palaidota šalia kūno, palikti Slovėnijoje. Tuomet vienuolynas ir toliau trauktų turistus.
„Daug kas traukia į Kostanjevicą, bet ypač kapavietė. Kai atvyksta prancūzai, jie iš anksto žino, ką nori pamatyti“, – pasakojo gidė Mirjam Brecelj.
O kol kas Prancūzijos monarchų amžino poilsio vietoje – Sen Deni bazilikoje, netoli Paryžiaus, tuščia kripta laukia Karolio X palaikų.