Istoriją, kaip be pėdsakų prapuolė Kambizo II, vyriausiojo Achemenidų dinastijos valdovo Kyro sūnaus, armija, aprašė senovės graikų istorikas Herodotas. Jo teigimu, 525 metais prieš Kristų Kambizas II pasiuntė savo 50 tūkst. karių armiją į Sivos oazę, norėdamas sunaikinti Amono šventyklą. Šios šventyklos žyniai atsisakė pripažinti Kambizo II valdžią Egipte.
Po savaitę trukusio žygio armijai pavyko pasiekti Chargos oazę. Palikusi oazę armija pateko į stiprią smėlio audrą ir, nepasiekusi Sivos, išnyko be pėdsakų. Daugelis senovės Egipto istorijos specialistų tokį Herodoto pasakojimą laikė išgalvotu, nes niekada nepavyko aptikti nė menkiausių dingusios armijos pėdsakų.
Maršrutas, kuriuo, brolių Castiglioni manymu, žygiavo dingusi armija |
Broliai Castiglioni Sacharos dykumoje rado didžiulį kiekį žmonių kaulų, taip pat molinių indų, bronzinių ginklų fragmentų, strėlių antgalių ir kitų artefaktų. Vieno iš brolių teigimu, dar anksti vienareikšmiškai teigti, kad pavyko rasti būtent Kambizo II armiją, bet pirmą kartą netoli Sivos oazės aptikti radiniai yra datuojami būtent Achemenidų dinastijos laikotarpiu.
A.Castiglioni pareiškė, kad šis atradimas pasiektas po trylika metų trukusio darbo ir penkių Italijos archeologų ekspedicijų į Sacharą. Pasak jo, išnagrinėję istorinius žemėlapius archeologai padarė išvadą, kad daugelis ankstesnių ekspedicijų, ieškojusių dingusios armijos, greičiausiai neteisingai įsivaizdavo jos maršrutą. „Mes padarėme prielaidą, kad armija žygiavo kitu maršrutu, iš pietų pusės. Ir vėliau paaiškėjo, kad tuo metu toks maršrutas iš tiesų egzistavo“, – pareiškė vienas iš brolių.
Archeologų teigimu, jų versiją patvirtino ir vietos beduinų pasakojimai, kad kartais tam tikrose dykumos vietose smėlyje aptinkama didžiulių žmonių kaulų sankaupų. Archeologams pavyko rasti vieną tokią masinę kapavietę – ji jau buvo išplėšta, o joje rastas ypatingas kardas, beduinų teigimu, anksčiau buvo parduotas turistams iš Amerikos.
Nepriklausomų ekspertų nuomone, brolių Castiglioni hipotezė apie alternatyvų maršrutą yra visiškai tikėtina. Kaip pažymi „Discovery News“, broliai Castiglioni Italijoje yra gana žinomi archeologai – prieš du dešimtmečius jiems pavyko rasti senovės Egipto miestą, vardu Berenikė Pankrisija, esantį dabartinio Sudano teritorijoje. Apie šį miestą sklido legendos, kad jis visas pastatytas iš aukso, mat čia buvo pagrindinės Egipto aukso kasyklos.
Nuotraukų galeriją iš brolių Castiglioni archeologinių tyrinėjimų vietos galite pažiūrėti čia.