Pasak renginyje dalyvavusio Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktoriaus Arvydo Daunoravičiaus, ši konferencija skatina bendros istorinės praeities pažinimą, kartu sukviesdama kaimyninių šalių ekspertus diskutuoti apie visuomenei vis dar mažai žinomus istorinius faktus.
„Tai, kad praėjus septyniems dešimtmečiams kalbama apie sudėtingą istorijos tarpsnį, rodo, kokios yra gilios šio dramatiško laikotarpio pasekmės lietuviams ir kitiems daugiataučio Suvalkų krašto žmonėms, nukentėjusiems nuo dviejų totalitarinių režimų nežmoniško susitarimo“, – pranešime spaudai cituojamas A.Daunoravičius.
Pagal 1941 metų sausio 10 dienos SSRS ir Vokietijos susitarimą dėl gyventojų mainų ir slaptąjį protokolą, iš Vokietijos okupuotos Lenkijos Suvalkų krašto lietuvių kilmės ir kitų tautybių gyventojai buvo prievarta perkelti į SSRS okupuotos Lietuvos teritoriją.
Per pirmuosius 1941 metų mėnesius priverstinai iškeldinta daugiau kaip 14 tūkst. Suvalkų krašto gyventojų.
Lietuvos valstybė nukentėjusiems asmenims yra suteikusi perkeltųjų asmenų statusą ir moka jiems valstybines pensijas.
Šv. mišiomis Seinų bazilikoje prasidėjusiame renginyje pranešimus skaitė Lietuvos ir Lenkijos istorikai iš Lietuvos istorijos instituto, Vytauto Didžiojo universiteto, Balstogės universiteto, Suvalkų valstybinio archyvo ir Punsko Dariaus ir Girėno gimnazijos.
Konferenciją surengė Lenkijos lietuvių bendruomenė, Lenkijos lietuvių draugija, Vyskupo Antano Baranausko fondas „Lietuvių namai“ Seinuose, Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos katedra ir Lietuvos katalikų bažnyčios istorijos centras.