Sirijos kontrabandininkai šešėlinę istorinių vertybių rinką užvertė klastotėmis

Damasko nacionaliniame muziejuje galima rasti antikvarinių juodosios magijos knygų arba raganavimo prakeikimų sąrašą. Saugyklose guli ir religiniai daiktai, kurie mena kryžiuočių laikus. Sakytum, tai įspūdingas Sirijos palikimas, tačiau visi šie daiktai yra konfiskuotos klastotės. Apie tai rašo „Independent“ žurnalistas Patrickas Cockburnas, keliaujantis po Damaską.
Kariai ieško minų
Kariai ieško minų / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Legendomis apipinti daiktai buvo konfiskuoti iš kontrabandininkų, kurie bando apmulkinti užsieniečius ir prekeivius. Visa tai nusikaltėliai pardavinėja juodosiose rinkose, kur knibžda nesąžiningų pirkėjų, bandančių įsigyti šedevrų.

Klastotės pagamintos meistriškai, todėl jomis galima apmulkinti patiklesnius užsieniečius. Sirijoje siaučia pilietinis karas, teroristinė organizacija „Islamo valstybė“ (IS), chaosas, o tai suteikia dar tvirtesnį alibi kontrabandininkams.

„Tai prasidėjo 2015 metais, – sakė Damasko antikvariatų ir muziejų generalinis direktorius dr. Maamounas Abdul Karimas. – 2013-2014 metais plėšikai puolė istorinius objektus, tačiau nieko juose nerado, todėl pradėjo gaminti klastotes.“

Per tuos metus Sirijoje atsirado įgudusių meistrų, kurie nemažai užsidirba kurdami klastotes. Žurnalistas P.Cockburnas pabrėžė, kad M.Abdul Karimas to nepatvirtino, tačiau kyla įtarimų, jog į šešėlinę veiklą įsitraukė net profesionalūs archeologai. Tai leidžia kurti tokias klastotes, kurių autentiškumu patiki net patyrę pirkliai.

Pavyzdžiui, sukilėlių kontroliuojamoje Sirijos Idlibo provincijoje buvo gaminamos mozaikos, kurios priminė Senovės Graikijos ar Romos imperijos laikus. Jos palaidojamos istorinėse vietose ir vėl iškasamos, taip suteikiant autentiškumo įspūdį.

Kontrabandininkai naudojasi tuo, jog potencialiems pirkėjams yra labai pavojinga keliauti į Sirijos vidurį vien tam, kad savo akimis pamatytų, ką perka. Jie pasitiki pardavėjais, nes IS ir kiti islamiški judėjimai dėl ideologinių priežasčių ir pinigų trūkumo pardavinėja istorines vertybes.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Atkovotas Palmyros miestas Sirijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Atkovotas Palmyros miestas Sirijoje

Tai iš dalies yra tiesa, tačiau gerokai mažesniu mastu.

Panašiai nutinka ir su moderniais dokumentais, kurie esą atkeliauja iš IS bazių ir būna parduodami užsienio žurnalistams, nors jų kilme galima suabejoti.

Dalis padirbinių yra taip meistriškai pagaminti, kad prireikia laboratorinių tyrimų. Dar sudėtingiau pažinti klastotes, kurios yra sumaišomos su autentišku daiktu.

Damasko nacionalinio muziejaus direktorius Jacoubas Abdullah pasakojo, kad kartais randami kapšeliai, kuriuose būna tikrų ir netikrų senovinių monetų. Tada mokslininkai turi atrinkti jas po vieną – į vieną krūvelę deda tikras, į kitą – padirbinius.

Dr. M.Abdul Karimas sako, kad maždaug 80 proc. kontrabandininkų iš Sirijos į Libaną pervežtų istorinių vertybių yra klastotės.

Patekę į Sirijos policijos rankas nusikaltėliai iškart siekia įrodyti, kad veža klastotes ir neplėšia šalies istorinio paveldo.

Kontrabandininkai naudojasi tuo, kad Sirija buvo vienas iš civilizacijos lopšių, kuriame dygo pirmosios ūkinės gyvenvietės ir miestai.

VIDEO: Dronu filmuota medžiaga iš mūšių Sirijoje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai