Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tarp Kauno rajone rastų partizanų dokumentų – raportai, karo lauko teismo nuosprendžiai

Archyvarams pavyko identifikuoti Kauno rajone praėjusią savaitę rastus partizanų dokumentus – be aptiktų laikraščio „Partizanas“ egzempliorių, rasta įvairių raportų, karo lauko teismo nuosprendžių.
Kauno rajone rasti Lietuvos partizanų dokumentai
Kauno rajone rasti Lietuvos partizanų dokumentai / Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr.

Lietuvos ypatingasis archyvas informavo, kad didžiąją radinio dalį sudaro 1951 metų balandžio 24 dieną išleisto laikraščio „Partizanas“ nr. 4 (18) tiražas.

Bidone iš viso aptikti aštuoni įvairaus dydžio ir storio dokumentų ritinėliai. Vieną geriausiai išsilaikiusių ritinėlių specialistams pavyko identifikuoti. Nustatyta, kad tai 1950 gruodį – 1952 metų balandį rašyti dokumentai: raportai, pranešimai, žinios apie veiklą, ūkinių gėrybių apyskaitos, partizanų karo lauko teismo nuosprendžiai ir nuteistų asmenų likvidavimo aktai.

Dauguma dokumentų pasirašyti Žalgirio rinktinės Dariaus ir Girėno tėvūnijos vado Povilo Pečiulaičio-Lakštingalos, jis sovietų saugumo tarnybų buvo suimtas 1952 metų rudenį.

Rasti Lietuvos partizanų dokumentai bus restauruojami Lietuvos centriniame valstybės archyve, o saugomi Lietuvos ypatingajame archyve. Po restauravimo, dokumentai bus suskaitmeninti ir pateikti visuomenei susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose.

Dokumentus aptiko Šališkių girininko pavaduotojas Juozas Genevičius, praėjusią savaitę žymėdamas sklypų ribas miške ties Girininkų I kaimu. Jis pastebėjo iš žemės kyšantį metalinio bidono viršų. Atidarius jį, viduje rasti permirkę dokumentai ir rankinė granata, netoliese rasta keptuvė.

Bidonas ir keptuvė perduoti Genocido aukų muziejui, kaip eksponatai. Rankinę granatą sunaikino kariuomenės išminuotojai.

Apie 200 metrų nuo radybų vietos pokario metais buvo partizanų bunkeris. 1945‒1952 metais šiose apylinkėse veikė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Pietų Lietuvos srities Tauro apygardos Žalgirio rinktinės partizanai.

Lietuvos ypatingasis archyvas prašo gyventojų aptikus panašių radinių nebandyti jų ardyti, atskirti lapų – apie dokumentus reikėtų pranešti specialistams, o radinį sudėti į plastikinį maišą, laikyti vėsioje vietoje ar šaldytuve.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais