Ji teigė esanti įsitikinusi, kad Darbėnų apylinkėse dar gyvi pasakojimai apie laisvės kovas ir turbūt dar esama gyvų laisvės kovų liudininkų, dalyvių.
„Noriu nuoširdžiai paprašyti Jūsų, visų vyresniųjų žmonių, ypač mokytojų – pasakokite apie tai vaikams, mokykite juos suprasti Lietuvos istoriją ir ugdykite patriotizmą. Jokie universitetai, jokios mokyklos neatstos pasakojimo iš pirmų lūpų, juolab asmeniškai mačiusių laisvės kovas ar jose dalyvavusių“, – sakė parlamento vadovė.
Ji ragino, kad kaskart giedant Lietuvos himno eilutes „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia“, visi galvotume ne tik apie gilią istoriją, bet ir apie mūsų tėvų bei senelių sudėtas aukas.
Seimo pirmininkė priminė, kad šiandien, gegužės 14-ąją, minime ir kitą simbolinę datą – Romo Kalantos žūties dieną.
„Jis po dvidešimties metų simboliškai atkartojo kelią tų, kurie gynė laisvę pokario miškuose, kad dar po dvidešimties metų Lietuva atkurtų savo nepriklausomybę, – tvirtino I.Degutienė. – Įsižiūrėdami, įsiskaitydami į faktus, jungiančius šią istorinę grandinę, kartu atrandame, kad Lietuvos partizanai, kariuomenė, visuomenė visada jautėsi ir visada realiai buvo vienos kovos dalyviai, vienos istorijos kūrėjai.“
Kariuomenės ir visuomenės vienybės diena pradėta švęsti tarpukario Lietuvoje ir tradiciškai vykdavo trečiąjį gegužės sekmadienį.