Vilniaus meras sukilimo dalyvių palaikus siūlo perlaidoti Rasų kapinėse

Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipėsi į Seimo Kultūros komitetą, Vyriausybę ir kitas atsakingas institucijas, siūlydamas Gedimino kalne rastus 1863–1864 metų sukilimo dalyvių palaikus perlaidoti istorinėse Rasų kapinėse.
Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Įvertinome galimas palaidojimo vietas ir manome, kad tinkamiausia vieta yra istorinės Rasų kapinės. Šios kapinės yra išskirtinis kultūros ir istorinės atminties paveldas. Be to, jose jau yra palaidoti sukilimo dalyviai A.Oskierka, M.Jamontas, J.Giedraitis ir kiti. Rasų kapinių tvarkymui skiriame itin didelį dėmesį – jau 2018 metais jose pradedame didelės apimties kompleksinius kapinių restauravimo darbus, todėl dabar pats metas apsispręsti, kurias vietas parinkti sukilimo dalyvių perlaidojimui“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas mero kreipimasis.

Savivaldybė teigia parinkusi keletą konkrečių vietų Rasų kapinėse, tinkančių palaidoti 1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikus.

„Vietos dera garbingai progai, nes yra prie centrinio tako, lengvai pasiekiamos lankytojų ir tinkamos organizuoti pagerbimo ceremonijoms: prie Centrinės koplyčios (12 kvartale) buvusių kolumbariumų vietose, arba Centrinėje koplyčioje, kuri bus restauruota“, – tikina savivaldybė.

Išrinktas vietas, kaip rašoma pranešime, reikės pritaikyti laidojimui, tad tam teks skirti laiko, finansinių išteklių, bus reikalingi detalesni tyrimai, projektavimo darbai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Archeologiniai kasinėjimai ant Gedimino kalno
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Archeologiniai kasinėjimai ant Gedimino kalno

Ant Gedimino kalno nuo sausio dirbantys Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) archeologai iki šiol yra suradę 17-os sukilėlių palaikus. Didžiausias šiuo metu paskelbtas atradimas – identifikuoti Zigmanto Sierakausko palaikai. Taip pat greičiausiai rasti ir kito 1863 metų sukilimo vado – Konstantino Kalinausko palaikai.

Kitąmet archeologai tikisi rasti likusių 4-ių sukilėlių palaikus.

1801 m. įsteigtos Rasų kapinės yra vienos iš seniausių. Jose palaidoti įvairių tautybių mokslo, visuomenės, kultūros veikėjai: Vilniaus universiteto profesoriai, valstybininkai, visuomenininkai, rašytojai, muzikai, aktoriai, dailininkai ir sukilimų dalyviai. Amžino poilsio čia atgulė ir pirmųjų lietuviškų draugijų steigėjai, ir Vasario 16-osios akto signatarai, ir Lietuvos kariuomenės kariai, žuvę 1920 metais kovose už Vilnių, ir 1941 metų Birželio sukilimo dalyviai.

Bernardinų kapinės anksčiau taip pat vertinta kaip galima sukilėlių palaikų perlaidojimo vieta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų