Miuncheno universiteto mokslininkai ištyrė buvusių didžiausių pasaulyje Budos statulų nuolaužas ir padarė išvadą, jog mažesniąją dar įmanoma restauruoti.
Abi statulos, iš kurių viena buvo 53, o kita – 35 metrų aukščio, pusantro tūkstantmečio stūksojo Bamijano provincijoje, kol galiausiai buvo susprogdintos dinamitu islamistų, paskelbusių, kad jos yra stabmeldystės simboliai.
Šimtus nuolaužų surinkusios mokslininkų grupės vadovas Erwinas Emmerlingas „mano, kad mažesnės Budos statulos atstatymas iš esmės įmanomas“, sakoma universiteto pranešime.
„Kalbant apie didesnįjį Budą, šios statulos storis – apie 12 metrų, todėl profesorius Emmerlingas nusiteikęs labiau skeptiškai“, – pridūrė universitetas.
Kita vertus, šių neįkainojamų kultūros paminklų atkūrimui iškiltų „politinių ir praktinių“ kliūčių, sakoma pranešime.
Vykdant tokį projektą, Bamijano slėnyje tektų pastatyti specialias dirbtuves arba kiekvieną iš maždaug 1 400 akmeninių blokų, sveriančių iki dviejų tonų, tektų pervežti į Vokietiją. Kaip pranešama, statulų rekonstrukcijai gali pavykti pritraukti lėšų iš Japonijos.
Pasak mokslininkų, kadaise šios statulos buvo išdažytos įvairiomis spalvomis – tamsiai mėlyna, rožine, oranžine, raudona ir balta. „Šie Budos kadaise buvo labai spalvingi“, – sakė E.Emmerlingas.
Tyrėjai taip pat nustatė, kad mažesnė statula buvo nutašyta 544–595 mūsų eros metais, o didesnioji – 591–644 metais.
Universiteto pranešime nurodoma, kad ateinančią savaitę dėl šių Budos statulų likimo bus tariamasi Paryžiuje vyksiančioje konferencijoje.
Statulų nišas, iš kurių atsiveria vaizdas į Bamijano provincijos sostinę, Jungtinės Tautos yra paskelbusios Pasaulio paveldo paminklu; jos šiuo metu yra restauruojamos.
Kaip Bamijano Budos atrodė 1973 metais:
Kaip jos buvo sunaikintos 2001 metais: