Su į Lietuvą atvykusiais kongresmenais 15min susitiko šeštadienio pavakarę sostinės senamiestyje esančiame „Pacų“ viešbutyje. Ant patogios odinės sofos jie trumpam prisėdo tarp susitikimų su ministerijų, Seimo ir Prezidentūros atstovais.
Arizonos valstijoje išrinktas R.Gallego ir Nebraskai atstovaujantis D.Baconas trijų dienų vizitui į Lietuvą atvyko praėjusį penktadienį. Pirmasis priklauso demokratų partijai, antrasis – respublikonas, tačiau čia jų skirtumai ir baigiasi.
Abu šie JAV Atstovų rūmų nariai priklauso Ginkluotųjų pajėgų komitetui ir Baltijos draugų grupei, abu jie pasukdami į politiką iškeitė karinę uniformą į kostiumą.
R.Gallego šešerius metus tarnavo jūrų pėstininkų gretose, dalyvavo misijoje Irake. 16 metų už jį vyresnis Donas Baconas JAV karinėse oro pajėgose praleido kone tris dešimtmečius ir į atsargą išėjo su viena žvaigždute antpečiuose – turėdamas brigados generolo laipsnį.
Pernai abu politikai registravo Baltijos šalių saugumo iniciatyvą, o prasidėjus karui Ukrainoje, kartu su kolegomis iš Senato pristatė tiek demokratų, tiek respublikonų remiamą Baltijos šalių gynybos ir atgrasymo įstatym projektą.
Šiuo teisės aktu siekiama skirti 250 mln. JAV dolerių per metus tam, kad Rusija būtų atgrasyta nuo agresijos prieš Baltijos šalis, ir siekiama sustiprinti ilgalaikį NATO rytinio flango saugumą.
Abiejuose Kongreso rūmuose palaikomu projektu siekiama koncentruotis į tolimojo nuotolio raketinius pajėgumus, integruotą oro gynybos sistemą, sausumos pajėgų vystymą, įskaitant ir strategines didelio kalibro sviedinių atsargas.
Taip pat siūloma finansavimą skirti specialiųjų operacijų pajėgų vystymui, koordinavimo su Lenkija stiprinimui bei kibernetinių pajėgumų plėtimui.
R.Gallego teigimu, sprendimas dėl projekto pateikimo buvo priimtas dar iki karo pradžios, tačiau dabar, labiau nei bet kada anksčiau, yra įrodyta jo svarba.
„Manome, kad Baltijos šalių saugumo iniciatyva vėl sugrįš. Kaip mes sakome ispaniškai – por las buenas o por las malas – mes tai padarysime geruoju arba sunkiuoju būdu“, – patikino jis, kalbėdamas apie įstatymo priėmimo procedūras Kongrese.
„Manau, kad turime platų palaikymą. Pastebėjome, kad nacionalinio saugumo srityje demokratai ir respublikonai suartėja, ir mudu esame tikrai susisinchronizavę“, – pritarė D.Baconas.
Finansavimo Baltijos šalių pajėgumams stiprinti siekiantys politikai sako sutinkantys ir, kad savo pajėgumus regione turėtų padidinti ir JAV.
„Tikrai manau, kad turėtume padidinti savo karių buvimą čia. Negalėčiau dabar iškart pasakyti, kaip tai reikėtų padaryti, bet manau, kad reikia iš naujo įvertinti, kaip mes žiūrime į gynybinę poziciją“, – sakė R.Gallego.
Svarbiausios temos
- Karių iš JAV į Europą greitai nepristatysi, jie turi būti čia
- Karo Ukrainoje tikslas – pralaimėjusi ir susilpnėjusi Rusija
- Taika, kai reikia atiduoti dalį teritorijos – absurdiška
- Pataikavimo Rusijai laikai baigėsi
- Chuliganui reikia atsakyti jėga
- Karas Ukrainoje suvienijo JAV demokratus ir respublikonus
- Ar D.Trumpas pakeistų JAV paramą Ukrainai?
- Populiariausias politikas Amerikoje – V.Zelenskis
Anot jo, iki šiol daugiausiai dėmesio buvo skiriama tam, kad JAV ir NATO kariai suveiktų kaip perspėjimo signalas, tačiau dabar, pamačius kaip elgiasi Rusija, reikėtų į viršų iškelti realias atgrasymo ir prieigos paneigimo priemones.
„Nemanau, kad dabar mes tai tinkamai įgyvendiname“, – teigė jis.