2024 11 29

Kaip žmonėms su negalia aplankyti artimųjų kapus: kliūtys ir galimi sprendimai

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Prieinamumo užtikrinimo ir konsultacijų skyriaus patarėjos Sandros Buklienės teigimu, artimųjų kapų lankymas yra svarbus norint prisiminti ir pagerbti brangius žmones, suteikiantis ramybę ir paguodą. Tačiau žmonėms su negalia šis siekis dažnai tampa iššūkiu.
Kapinėse (asociatyvi nuotr.)
Kapinėse (asociatyvi nuotr.) / Canva.com nuotr.

Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama aplinkos prieinamumui, tačiau kapinės dažnai lieka neprieinamos dėl įvairių infrastruktūros problemų. Artimųjų kapus lanko ne tik žmonės su negalia, bet ir vyresnio amžiaus asmenys, todėl svarbu užtikrinti tinkamas sąlygas.

Svarbu suprasti su kokiais iššūkiais susiduria asmenys norintys aplankyti artimųjų kapus bei žinoti ir atliepti galimus sprendimus, kurie galėtų palengvinti kapų lankymą.

Nepakankamai pritaikyta infrastruktūra

S.Buklienė teigia, kad iš asmenų su negalia sulaukiama informacijos, jog daugelyje kapinių Lietuvoje trūksta pritaikytų įvažiavimų, takų ir stovėjimo aikštelių. Žmonėms, kurie naudojasi vežimėliais ar kitomis techninės pagalbos priemonėmis padedančiomis judėti, ar turintiems regos sutrikimų, tai ypač aktualu, nes dažnai keliai vedantys link kapų yra grįsti biria danga, kuri tampa neįveikiama, ypač po lietaus ar šaltuoju metų laiku.

Dažnai keliai vedantys link kapų yra grįsti biria danga, kuri tampa neįveikiama, ypač po lietaus ar šaltuoju metų laiku.

Takai dažnai nėra pakankamai platūs ar lygūs, o kapinėse ar jų prieigose pasitaikantys laiptai be rampų užkerta kelią savarankiškam artimųjų kapų lankymui. Judėjimas kapinėse, norint patekti prie artimojo kapo, tampa apsunkintas dėl siaurų ir netinkamų praėjimų tarp kapaviečių. Svarbu atkreipti dėmesį, kad asmenys su negalia ar turintys individualių poreikių, patiria iššūkių norėdami pasiekti aukštai įrengtas urnų laikymo vietas kolumbariumuose.

Kalbintas pašnekovas (redakcijai vardas ir pavardė žinoma) pasakoja, kad <...>mes kalbame apie kapinių prieinamumą asmenims su negalia, bet, ypač senosios kapinės, dažnu atveju sunkiai prieinamos ir žmonėms neturintiems individualių poreikių. Didžiausia problema, iš kalbintų žmonių pasakojimų, patekti prie konkretaus kapo. Nuo seno visi įvairiai įrenginėjo savo kapus.

Kažkas kapą apdėjo bordiūrais, kažkas trinkelėmis, kažkas maksimaliai didelį plotą išnaudojo ir pan. Dabar net žmogui neturinčiam individualių poreikių praeiti tarp kapaviečių kartais sunkiai įmanoma ar net ir gali būti pavojinga, kartais labai nepatogu dėl per mažų tarpų tarp jų.

<...>Tiek senose, tiek naujose kapinėse, visapusišką prieinamumą būtų sunku užtikrinti, jei apskritai įmanoma ir dėl reljefo. Taip pat, dėl į kultūros vertybių registrą įrašytų kapinių ir kapinėse esančių kultūros paveldo objektų arba dėl palaidotų asmenų kurie sirgo pavojinga arba ypač pavojinga užkrečiamąją liga, nes pirmiausia reikėtų užtikrinti visuomenės saugumą, - pasakojo pašnekovas (redakcijai vardas ir pavardė žinoma).

Lukas Balandis / BNS nuotr./Vėlinių išvakarės Vilniaus kapinėse
Lukas Balandis / BNS nuotr./Vėlinių išvakarės Vilniaus kapinėse

Informacijos ir pagalbos trūkumas

Pastebima, kad labai retu atveju yra skelbiama informacija, ar kapinės yra prieinamos asmenims, ar asmuo kuriam galimai reikalinga pagalba gali į ką nors kreiptis. Daugelyje kapinių nėra aiškių ženklų apie pritaikytus įėjimus, ar tinkamai įrengtas automobilio stovėjimo vietas asmenims su negalia, trūksta gerai matomų ir suprantamų orientavimosi kapinėse nuorodų. Iš asmenų girdimas tualetų poreikis kapinių prieigose. Pagalba vietoje – pavyzdžiui, personalo pagalba – jos nėra.

Infrastruktūros pritaikymas ir prieinamumo užtikrinimas

Yra įteisintas Vyriausybės nutarimas Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo kuriuo vadovaujantis, už kapinių priežiūrą atsakingi asmenys tūrėtų susirūpinti bei dėti pastangas siekiant šalia kapinių ir jų viduje pritaikyti takus, įrengti rampas, asmenų su negalia poreikius atitinkančias automobilio stovėjimo vietas ir įrengti poilsiui skirtas vietas, nes pavyzdžiui vyresnio amžiaus asmenims, dideli atstumai yra sunkiai įveikiami, todėl turėtų būti sudaryta galimybė žmogui atsisėsti ir pailsėti.

Taip pat naujai rengiamuose kapinėse, už kapinių priežiūrą ir administravimą atsakingi asmenys turėtų suteikti informaciją apie alternatyvas pasirinkti geriausiai asmenų poreikius atitinkančią kapinių vietą.

Turėtų suteikti informaciją apie alternatyvas pasirinkti geriausiai asmenų poreikius atitinkančią kapinių vietą.

Kai kurie miestai jau turi geros praktikos pavyzdžių ir pokyčiai kapinių prieinamumo srityje yra vykdomi, tačiau siekiant prieinamumo užtikrinimo visoje šalyje reikalingas aktyvus visos visuomenės, religinių bendruomenių, valdžios atstovų įsitraukimas bei pastangos.

Informacijos prieinamumas ir komunikacija

Už kapinių priežiūrą atsakingi asmenys, galėtų inicijuoti projektus, kurių metu būtų sudarytas visų šalies kapinių prieinamumo žemėlapis. Tokiu būdu žmonės su negalia ar turintys individualių poreikių ir jų artimieji žinotų, kurios kapinės būtų jiems tinkamos, ar bent suteiktų informacijos, kad vykstant į kapines reikia pasirūpinti lydinčiu asmeniu. Taip pat svarbu įdiegti aiškius informacinius ženklus kapinėse.

Visiems prieinamos aplinkos kūrimas

Žmonių palaikų laidojimo įstatymas, kurio 24 straipsnis nustato bendruosius kapinių reikalavimus, taip pat, prieš pradedant eksploatuoti įsteigtas naujas kapines, jose privalo būti sutvarkyta infrastruktūra ir užtikrintas susisiekimas visuomeniniu transportu. Tam, kad žmogus jaustųsi oriai ir galėtų savarankiškai pasirūpinti artimųjų kapavietėmis, yra svarbios visuomenės pastangos bei prieinamų kapinių įrengimas ar rekonstravimas.

S. Buklienės teigimu, aplankyti artimųjų kapus yra ne tik tradicija, bet ir svarbus būdas išreikšti meilę ir pagarbą mirusiajam, o dažnu atveju tai gali būti galimybė žmogui atrasti emocinę pusiausvyrą. Įgyvendinus infrastruktūros, informacijos prieinamumą, galima užtikrinti, kad galimybę rūpintis artimųjų kapais turėtų visi, įskaitant ir asmenis su negalia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai