Pirmos dienos tarnyboje
Jau aštuntus metus kariuomenėje skaičiuojantis bei pastaruosius šešerius iš jų su prievolininkais dirbantis S.Kreivėnas ir pats pradėjo lygiai taip pat, kaip jie. Kadangi šaukimą gavo dar besimokydamas, tarnybą atidėjo ir, baigęs mokslus profesinėje mokykloje, į kariuomenę užsirašė savanoriu. Kaip dabar pats sako – užsibuvo ilgam.
S.Kreivėnas yra vienos iš septynių bataliono kuopų – 1-osios inžinerijos kuopos – skyriaus vadas. Jo darbas – užtikrinti jaunuolių pradinį karinį parengimą ir pasirūpinti, kad visas jų devynių mėnesių tarnybos laikotarpis praeitų kuo sklandžiau. O rūpesčių, bent jau pirmosiomis dienomis, tikrai netrūksta.
„Neretai būna, kad iš pat pradžių jaunuoliai šiek tiek perdėtai „pučia krūtinę“, bando įtvirtinti savo statusą ar priešingai – pernelyg jaudinasi ar bijo. Tai, be abejo, suprantama – į vieną vietą susirenka labai skirtingi žmonės su savo charakterio savybėmis, polinkiais ir ego. Vis tik vienas pagrindinių kariuomenės bruožų yra komanda.
Tad, nepaisant asmeninių savybių, požiūrių ir skirtumų tarp jų, jaunuoliams labai greitai tenka atrasti bendrus sąlyčio taškus ir išmokti susigyventi vieniems su kitais. Tada ir problemų, nesusipratimų bei situacijų, kurias reikia spręsti, labai greitai sumažėja“, – šypsosi S.Kreivėnas.
Pasak instruktoriaus, bene ryškiausia ir dažniausiai stebima naujokų būsena – bendras nežinojimas ir pasimetimas naujoje aplinkoje. Neretam lengvą šoką sukelia ir anksčiau gyvenime nematytas drausmės lygis: kėlimasis šeštą ryto, ribotas laikas valgymui ar griežti asmeninės erdvės tvarkos kriterijai. Tačiau S.Kreivėnas to nesureikšmina.
Neretam lengvą šoką sukelia ir anksčiau gyvenime nematytas drausmės lygis.
„Jaunimas paprastai yra itin lankstus ir prisitaikantis. Tad ir su kariuomenėje galiojančia tvarka jie susipažįsta ir prie jos prisiderina labai greitai. O perpratus pagrindines taisykles ir kasdienę rutiną, jiems čia ima kur kas labiau patikti. Jaunuoliai atsipalaiduoja, ima atviriau rodyti iniciatyvą bei smalsumą – kartais dėl to tenka pasitempti netgi mums, instruktoriams. Kasdien įgaunant vis daugiau patirties ir vis geriau atliekant užduotis, auga ir jaunuolių pasitikėjimas savimi bei jų motyvacija“, – pasakoja instruktorius.
Karinis rengimas ne tik grūdina, bet ir suartina
Pagrindinė Lietuvos kariuomenės pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono veikla taikos metu – rengti kovinės, bendrosios inžinerijos, išminavimo bei cheminės, biologinės, radiologinės ir branduolinės (CBRB) saugos specialistus, visoje Lietuvos teritorijoje vykdyti sprogmenų neutralizavimo darbus bei ruošti aktyvųjį kariuomenės personalo rezervą.
Batalione šauktiniai per devynis mėnesius įsisavina kovinio parengimo bei pasirinktos karinės profesijos pagrindus. Didžiausias dėmesys skiriamas bendrajai taktikai, fiziniam rengimui, ginklams ir šaudymui, inžinerinėms užtvaroms, įtvirtinimų įrengimui, inžinerinei taktikai, technikai, sprogdinimo darbams ir pilietiniam ugdymui.
Mokomoji medžiaga kariams išdėstoma per paskaitas, diskusijas bei pratybas. Daugiausiai laiko skiriama pratyboms – po 6 valandas per dieną. Daugiau nei du trečdalius jų sudaro praktinės užduotys. Pasak instruktoriaus, būtent pratybos jaunuoliams padaro didžiausią įspūdį ir palieka ryškiausius prisiminimus – pavyzdžiui, išvykos „į miškus“.
„Šiuo terminu mes vadiname išvykas į poligoną, kurių metu įsisaviname, įtvirtiname ir tobuliname pagrindinius bazinio kario kurso programos įgūdžius – pradedant palapinės statymu, baigiant taktiniu judėjimu, šaudymu ir t. t.
Pratybų metu ne vienas mintyse turbūt ir pasikeikia, bet vėliau, sugrįžus į batalioną ir kartu būryje valant ginklus, tvarkant ekipuotę ir besidalijant įspūdžiais, jiems tas išlietas prakaitas tampa pačiu mieliausiu prisiminimu, o jausmas, kad nugalėjai save, sėkmingai įveikei visas užduotis ir dar padėjai tai padaryti ginklo broliui, išlieka ne tik visos tarnybos metu, bet ir daugybę metų po to“, – tikina S. Kreivėnas.
Pasak instruktoriaus, bendrai išgyventi sunkumai žmones suartina bet kurioje gyvenimo srityje. Kariuomenės aplinkoje tai tiesiog kur kas geriau pastebima, nes čia žmonės drauge ne tik išgyvena sunkumus, bet visus devynis mėnesius kartu gula, keliasi, valgo ir leidžia laisvalaikį. Tad ir čia užsimezgę ryšiai bei draugystė dažnai išlieka visam gyvenimui.
Po devynių mėnesių – visiškai kitas žmogus
Lygindamas tarnybos atlikti atvykstančius jaunuolius su tais žmonėmis, kokie iš bataliono išlydimi po devynių mėnesių, S. Kreivėnas sako, kad skirtumai – milžiniški. Pasak instruktoriaus, visų pirma jaunas žmogus čia įgauna patirties – ne tik karinės, profesinės, bet ir gyvenimiškos.
„Kariuomenėje jaunuoliai kasdien bendrauja su daugybe skirtingų žmonių ir patenka į pačias įvairiausias situacijas. Jie stebi, mokosi ir gali rinktis – tiek nepatinkančius, atstumiančius, tiek gerus ir sektinus pavyzdžius, savybes bei principus.
Visų pirma jaunas žmogus čia įgauna patirties – ne tik karinės, profesinės, bet ir gyvenimiškos.
Čia žmogus taip pat turi puikią galimybę išbandyti daugybę veiklų ir atrasti tinkančią sau – nuo inžinerijos, mechanikos iki ryšių ar medicinos. Didžioji dalis jaunuolių po devynių privalomosios tarnybos mėnesių būna geriausios fizinės formos per visą savo gyvenimą. Tėvai dažnai dėkoja už atžaloms įskiepytą tvarkos, drausmės ir atsakomybės jausmą. O patys jaunuoliai išmoksta tvarkytis su stresu, nežinomybe ir tampa kur kas geriau pasiruošę sutikti bet kokius gyvenimo iššūkius“, – apibendrina S. Kreivėnas.