Prieš 30 metų, 1983 m. lapkričio 25-27 d., įvykusi JAV kariuomenės invazija į Grenadą, net ir šiandien vertinama nevienareikšmiškai. Tuometinio salos vadovo, 1979 m. po karinio perversmo atėjusio į valdžią, Maurice Bishopo flirtas su komunistinėmis Kuba Sovietų Sąjunga, bei Šiaurės Korėja bei vėlesnis bandymas gerinti santykius su JAV, atvedė prie katastrofos. Buvo įvykdytas dar vienas perversmas, o Maurice Bishopas buvo nužudytas.
Grenada yra nedidelė valstybė Karibų jūros pietryčiuose (apie 160 km į šiaurę nuo Venesuelos), turinti vos apie 100 tūkst. gyventojų. 1974 m. ji išsikovojo nepriklausomybę nuo britų.
Po 1979 m. perversmo, Grenadai užmezgus glaudžius santykius su Kuba, pastaroji saloje pradėjo statyti oro uostą, sukėlusį JAV nepasitenkinimą. Amerikiečiai įtarė, kad oro uostas bus naudojamas karinėms reikmėms.
Tuo pat metu Grenada iš Sovietų Sąjungos ir Šiaurės Korėjos pirko ginkluotę, salos kariuomenė didėjo neįtikėtinu greičiu. Turint galvoje, kad Amerikai tuo metu daug rūpesčių kėlė netoliese esantys Nikaragvos sandinistai ir kairieji partizanai Salvadore, JAV valdžios atstovai nerinkdami žodžių kaltino Grenadą „marksistinio viruso“ platinimu regione.
Įsiveržimo į Grenadą pretekstu tapo JAV piliečių apsauga po karinio perversmo, per kurį buvo nužudytas M.Bishopas. Tuo metu Grenadoje mokėsi apie 630 studentų iš JAV. Amerika bijojo, kad augant įtampai, jie gali būti paimti įkaitais.
Koviniuose veiksmuose žuvo 113 žmonių
wikipedia.org/JAV kariuomenės nuotr./Operacijos pradžia. Amerikiečių reindžeriai leidžiasi Grenadoje. |
Invazija prasidėjo ankstų lapkričio 25 d. rytą. Amerikiečių reindžeriai atakavo oro uostą ir įsivėlė į susišaudymą su kubiečiais. Buvo naudojami lengvieji ginklai ir minosvaidžiai.
Oro uosto prieigose iš oro buvo išmestas reindžerių desantas. Nepaisant priešlėktuvinės ugnies, amerikiečių pajėgos sėkmingai nusileido ant žemės ir su aviacijos pagalba sėkmingai atrėmė trijų Grenados armijos šarvuočių ataką. Šarvuočiai buvo sunaikinti, Grenados kariai atsitraukė.
Per tris dienas ir kelias valandas operacija buvo baigta, amerikiečių studentai apsaugoti.
Per šią operaciją žuvo 19 JAV karių, 116 buvo sužeista, prarasti keli sraigtasparniai. Koviniuose veiksmuose taip žuvo 45 Grenados kariai, 358 buvo sužeisti. Žuvo ir 24 civiliai. Amerikiečiai ypač pabrėžia, kad per operaciją žuvo ir 25 kubiečiai, 59 buvo sužeisti, 638 buvo paimti į nelaisvę, o vėliau deportuoti į Kubą.
„Jie iš tiesų buvo priešai“, – po 30 metų vis dar tvirtina vienas invazijos dalyvis.
„Dar niekada gyvenime taip nebijojau!“
wikipedia.org/JAV gynybos departamento nuotr./Koviniai veiksmai Grenadoje |
Nors tarptautinė reakcija į šią operaciją buvo nevienareikšmiška, Grenados gyventojai už invaziją ant amerikiečių nepyksta. Po operacijos JAV atšaukė visas ekonomines sankcijas salai, sumokėjo 110 mln. dolerių už žalą, padaryta per karinius veiksmus. Kariškiai salą paliko tais pačiais metais, liko tik nedidelis jų kontingentas, padedantis vietos policijai.
Lapkričio 25 d. Grenadoje paskelbta valstybine švente – Padėkos diena. O 2009 m. oro uostui, kurį visų pirma šturmavo amerikiečiai, buvo suteiktas Maurice Bishopo vardas (Maurice Bishop International Airport).
Praėjus 30 metų po įsiveržimo portalas „Military Channel“ pakalbino įvykių dalyvius. Vienas jų, buvęs reindžeris, prisiminė, kad į karinę operaciją jie vyko turėdami tik turistinius žemėlapius.
„Aš taip norėjau palikti tą prakeiktą lėktuvą! Išgirdau komandą: „Pirmyn!“ Dar niekada gyvenime taip nebijojau!“, – tos dienos šuolį parašiutu per apšaudymą šią savaitę prisiminė buvęs reindžeris.
Vaizdo medžiagą galite peržiūrėti žemiau.