Donecko gyventojai – lyg agurkai stiklainyje su stipriu propagandos marinatu

DNR save vadinanti separatistinė valstybė Ukrainos rytuose, liudininkų teigimu, bando vaizduoti darnią ir vieningą respubliką, tačiau iki rezultatų dar labai toli. Donecko mieste tapo kiek tvarkingiau, tačiau kiti faktai vis labiau baugina. Beveik neįmanoma iš separatistų valdomos teritorijos išvykti jauniems vaikinams. Egzistuoja sąrašai, kuriuose yra šimtai tūkstančių ieškomų asmenų. Dauguma jų – tiesiog buvę Donecko gyventojai, kurių naujos valstybės beprotybė nesužavėjo.
Donecko pabėgėlių vaikai stovyklauja Lietuvoje
Donecko pabėgėlių vaikai stovyklauja Lietuvoje / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Lietuvoje, Akmenės rajone, vieši ir stovyklauja dešimt vaikų iš Mariupolio. Tiksliau, jie gimė ir augo Donecke, tačiau jų šeimos buvo priverstos bėgti iš šios karo zona virtusios apsišaukėliškos pseudovalstybės.

Kartu su vaikais atvyko ir dvi stovyklautojų mamos. Jos papasakojo tai, ką išgyveno ir matė savo akimis.

Sunkiausia išvežti iš DNR jaunus vaikinus

Olga Donecke gyveno netoli oro uosto. Niekas netikėjo, kad tokiame dinamiškame mieste kils karas, kol nepradėjo kristi „gradai“. Šeima prieš metus skubiai pabėgo į Mariupolį.

Išvykti nebuvo lengva. Patikros postuose DNR smogikai tikrino kone kiekvieną mašiną. Šeimai pasisekė. Matyt, tikrintojai jau buvo pavargę ir tiesiog praleido juos.

Bijojau dėl savo šešiolikmečio sūnaus. Tokių neišleidžia – pravers kare.

„Jei būtų pradarę mūsų bagažinę, suprastų, jog išvykstame ilgam arba visam laikui. Labiausiai bijojau dėl savo šešiolikmečio sūnaus. Jis gana aukštas ir tvirtas. Tokių neišleidžia – pravers kare“, – pasakojo Olga.

Moteris ir jos šeima myli Donecką. Po kelių mėnesių, jau šių metų sausį, sprogimai aprimo. Šeima manė grįžti namo. Pakeliui užsuko pas draugus. Tą pačią naktį vėl prasidėjo. Moteris iki šiol po pabėgimo nebuvo įkėlusi kojos į Donecką.

Olga yra ieškomų žmonių sąraše. Tai joks išskirtinumas. Jame – šimtai tūkstančių iš Donecko pabėgusių asmenų, kurie turėjo įvairias pareigas arba nors truputį priklausė teisėsaugos sistemai. Galima sakyti, kad juose yra ir policijos postų valytojos.

Tokie žmonės, patekę į rankas smogikams, iškart būtų įkalinti, tardomi ir kankinami. Būtų atimtas jų turtas. Beje, tai daroma ir be kankinimų. Daugybės pabėgėlių būstai jau nacionalizuoti.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Donecko pabėgėlių vaikai stovyklauja Lietuvoje
Alvydo Januševičiaus nuotr./Donecko pabėgėlių vaikai stovyklauja Lietuvoje

Moteris neišsigalvoja. Donecke likę artimieji jai praneša, kad separatistų saugumiečiai kartais perduoda linkėjimus jai. Pavojuje yra ne tik ji pati, bet ir jos aplinkos žmonės.

ESBO stebėtojai – sporto ir pramogų klubų liūtai

Olga į Donecką nebuvo įkėlusi kojos po pabėgimo. Žino, kad gali iš ten nebeišvažiuoti. Artimieji stebi jos namus. Nuolat užeina, patriukšmauja, uždega šviesas. Sudaro įspūdį, kad namai nėra tušti.

„Iš mūsų sandėliuko jau yra pavogta visa sodo technika. Žinau, kad tai padarė ne DNR smogikai, o vietiniai „teroristai“ – kaimynai, vagišiai, asocialūs asmenys“, – pasakojo Olga.

Du tankai. Vienas šauna į Ukrainos pusę, o kitas netrukus imituoja atsakomąją ugnį ir pliekia į Donecką.

Emocinga moteris, apsigyvenusi Mariupolyje, sako nežinanti, ką čia veikia ESBO stebėtojai.

Olga kasdien mato juos sporto salėje, kavinėje arba prie naktinio klubo: „Jie čia puikiai leidžia laiką.“

Ko nemato stebėtojai? „Jie nemato Rusijos karių, kurie yra, tačiau mes taip pat negalime jų plika akimi atskirti. Juk jie paprastai nedėvi rusiškos uniformos. Tačiau mes matome ir lengvai atpažįstame čečėnus. Stebėtojai nemato, kad tarp daugiabučių namų stovi du tankai. Vienas šauna į Ukrainos pusę, o kitas imituoja atsakomąją ugnį ir pliekia į Donecką. Matyt, jie tuo metu sportuoja arba linksminasi.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis