„Esame kreipęsi į Vyriausybę su tokiu prašymu. Mums reikia stiprinti ir savo pajėgumus, ir priimančios šalies paramą. Buvome pateikę 130 mln. pagrindimą“, – BNS penktadienį sakė J.Olekas.
Tai ministras kalbėjo praėjus dienai, kai jo partijos bendražygis finansų ministras Rimantas Šadžius pasakė, esą gynybos biudžetas yra „pakankamai didelis“, ir tikėtis šiemet jį padidinti daugiau nei keletu milijonų litų yra „naivu“. Tokią finansų ministro poziciją griežtai sukritikavo prezidentė Dalia Grybauskaitė.
BNS paklaustas, ar iš Finansų ministerijos gavo neigiamą atsakymą, J.Olekas penktadienį atsakė: „Iš Finansų ministerijos galima sakyti, kad neigiamą. Nors ten yra išvardytos kelios galimybės.“
J.Olekas teigė tikįs, kad Vyriausybėje sprendžiant šį kausimą pavyks sutarti bent dėl dalies šių pinigų.
Šiemet skirti papildomus bent 100 mln. litų gynybai Vyriausybę šią savaitę taip pat paragino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, tačiau R.Šadžius ketvirtadienį tikino, kad tokių galimybių nėra. Pasak finansų ministro, vienintelis šaltinis yra Privatizavimo fonas, kur yra „keli milijonai litų“.
Mums reikia stiprinti ir savo pajėgumus, ir priimančios šalies paramą. Buvome pateikę 130 mln. pagrindimą
„Aišku, būtų naivu (tikėtis daugiau), nes krašto apsaugos finansavimas yra pakankamai didelis. Sutinku su tais, kurie sako, kad krašto apsaugos finansavimui skirtos lėšos turi būti panaudojamos efektyviai“, – sakė R.Šadžius.
D.Grybauskaitė ketvirtadienio vakarą per debatus pareiškė, kad atsižvelgiant į Rusijos grėsmes gynybos biudžetą būtina didinti šiemet, ir žadėjo pati inicijuoti biudžeto peržiūrėjimą, jei to nesiims Vyriausybė.
Lietuva šiuo metu gynybai skiria 0,8 proc. bendrojo vidaus produkto (980,5 mln. litų) ir pagal šį rodiklį yra priešpaskutinė NATO. Sąjungininkai ne kartą ragino Lietuvą geriau finansuoti krašto apsaugą.
Ukrainos kaimynė Rumunija prieš mėnesį paskelbė šiemet gynybai skirsianti papildomai 700 milijonų lėjų – daugiau kaip pusę milijardo litų. Apie planus didinti finansavimą gynybai paskelbė ir Švedija.
Estija šiuo metu jau skiria 2 proc. BVP gynybai, Lenkija yra netoli šio rodiklio.