- Koks šių pratybų tikslas ir kokios šalyse jos vyks?
- Latvija ir Lenkija bus pagrindinės šalys, tačiau pratybos vyks ir Estijoje, ir Lietuvoje. Pagrindinis šių pratybų tikslas yra NATO greitojo reagavimo pajėgų parengimas. Tai bus pirmosios tokio masto NATO greitojo reagavimo pajėgų pratybos mūsų regione. Jų metu bus patikrintas karių, kurie nuo 2014 vykdys budėjimą šiose pajėgose, pasirengimas. Pratyboms vadovaus Nyderlanduose įsikūrusi vadavietė. Ji 2014 m. ir perims vadovavimą šioms pajėgoms.
- Paaiškinkite, kas yra greitojo reagavimo pajėgos?
2005 m. mūsų kariai budėjo NATO greitojo reagavimo pajėgose ir buvo pakviesti į Pakistaną, kur valė vandenį ten ištikusios krizės metu.
- Greitojo reagavimo pareigos yra tarptautinės pajėgos, kurios turi būti pasirengusios atsakyti į platų spektrą potencialių grėsmių. Žinoma, įskaitant aktyvius karinius veiksmus. Tam reikia kompleksiškai išbandyti turimus pajėgumus kompleksinėse situacijose.
Tai tie kariai, kurie budi ir gali būti pašaukti į bet kurią pasaulio vietą. Pavyzdžiui, 2005 m. mūsų kariai budėjo NATO greitojo reagavimo pajėgose ir buvo pakviesti į Pakistaną, kur valė vandenį ten ištikusios krizės metu. Ir tai ne tik kariniai veiksmai. Tai gali būti potvyniai ir kiti šalį užgriuvę sunkumai.
- Kiek karių dalyvaus pratybose?
- „Steadfast Jazz 2013“ pratybose bendrai dalyvaus apie 6 tūkst. karių. Latvijoje, kur įsikurs vadavietė, bus dar apie 3 tūkst. karių. Lenkijoje, kur vyks šaudymo ir lauko taktinės pratybos taip pat treniruosis apie 3 tūkst. karių.
Algirdo bataliono nuotr./Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariai pratybose |
Iš Lietuvos mes skiriame apie 300 karių. Algirdo mechanizuoto pėstininkų bataliono kuopa treniruosis Lenkijoje. Ten bus apie 140 karių. Dalis karių iš Lietuvos bus Latvijoje pagrindinėje karių vadavietėje. Likę kariai aptarnaus Pabradėje dislokuotą specialiųjų operacijų pajėgų vadavietę.
- Kokia technika bus panaudota pratybose?
- NATO aljansas turi pakankamai modernias pajėgas. Pratybose bus naudojama sausumos, oro, jūrų ir specialiųjų operacijų pajėgų technika. Lietuvos kariai vyksta su savo šarvuočiais „Hammer“ ir vežasi savo lengvąją pėstininkų ginkluotę.
- Tai tarptautinės pratybos. Ar įvairių šalių kariams bus lengva bendrauti?
Šios pratybos yra planuojamos iš anksto. 2011 m. Lietuvoje vyko „Steadfast“ serijos pratybos „Steadfast Juncture“ („Tvirtoji jungtis“).
- Pratybos vyks anglų kalba. Šios pratybos bus puiki proga kariams pagerinti anglų kalbos įgūdžius. Jie tam specialiai rengiami ir mokomi.
- Dalis Lietuvos karių turėjo progą įgyti praktikos provincijos atkūrimo misijoje Afganistane. Šios pratybos skirtos Lietuvos elitinėms karių pajėgoms, ar tiems, kurie į profesionalią tarnybą atėjo neseniai?
- Neskirčiau karių elito. Visi mūsų kariai rengiami taip pat. Pratybose dalyvaus visa reguliari kuopa, todėl tarp karių gali būti ir tokių, kurie į kariuomenę atėjo visai neseniai.
- Ar šiose pratybose bus imituojamas koks nors konkretus karinis konfliktas?
- Šios pratybos nėra nukreiptos prieš kokią nors šalį. Bus naudojamas išgalvotas scenarijus. Tokių pratybų metu dalis karių yra skiriami imituoti priešą. Visa tai daroma tam, kad įsivaizduojamus scenarijus kuo labiau priartinti prie realybės.
Karinių jūrų pajėgų nuotr./Karinis laivas „Jotvingis“ išplaukė į tarptautines pratybas. |
- Šalia Lietuvos sienos neseniai vyko kaimyninių šalių kariniai mokymai. Ar NATO pratybos buvo planuotos iš anksto?
- Šios pratybos yra planuojamos iš anksto. 2011 m. Lietuvoje vyko „Steadfast“ serijos pratybos „Steadfast Juncture“ („Tvirtoji jungtis“). Jų metu pagrindinė vadavietė, kuri šiemet įsikurs Latvijoje, buvo įsikūrusi Pabradėje.
- Jūs pats dalyvausite „Steadfast Jazz 2013“?
- Aš dalyvausiu šiose pratybose. Jos man nėra pirmos. Tai puiki proga atnaujinti žinias ir pasitikrinti savo galimybes.