Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kariai savanoriai mokėsi statyti eskimų namus iš sniego

Sekmadienį Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios kovos apygardos 8-os rinktinės 801 Civilių ir kariškių bendradarbiavimo kuopos kariai pratybose mokėsi statyti eskimų sniego namus. Savo patirtimi su kariais dalinosi du Mokslo akademijos turistų klubo nariai ir aktyvūs keliautojai: Vilniaus universiteto gamtos mokslų fakulteto lektorius dr. Ričardas Skorupskas ir to paties fakulteto doktorantas Laurynas Jukna, pranešė Lietuvos kariuomenė.
Savanoriai mokosi statyti eskimų namus
Savanoriai mokosi statyti eskimų namus / Laimio Bratiko nuotr.

„Visų pirma, džiaugiuosi, kad Vilniaus universiteto atstovai pasidalino savo asmenine patirtimi ir žiniomis kaip išgyventi atšiauriomis klimatinėmis sąlygomis. Taip pat malonus ir kitas faktas - vieno kuopos kario pasiūlymas pakviesti keliautojus buvo sėkmingai įgyvendintas“, - sake KASP 801 kuopos vadas kpt. Marius Geležiūnas.

Kaip rašoma kariuomenės pranešime, šios pratybos prasidėjo ltn. Vidmantas Kuprevičiaus skaitoma ištrauka iš Džeko Londono apysakos „Sukurti laužą“. Vienišo keliautojo mintys ir šalia esančio šuns stebėjimas, gražiai iliustravo išgyvenimus esant žemiau nei 50 laipsnių šalčio. Toks pratybų įvadas įkvėpė praplėsti akiratį ir pasisemti patirties.

Pratybų svečias ir užsiėmimų instruktorius R.Skorupskas trumpai apžvelgė atšiaurių kraštų tyrinėjimus ir paminėjo įdomesnes patirtis. Pavyzdžiui, daugelis keliautojų analizuoja eskimų patirtį gyvenant šaltu oru - nuo maitinimosi iki trumpalaikio būsto įrengimo.

„Taip vadinamą „Igloo“ arba sniego namą 3-5 žmonės sau reikalingo dydžio gali pastatyti pakankamai greitai per - 1,5- 2 valandas. Temperatūros skirtukas viduje ir lauke gali siekti net 30 laipsnių, viduje gera šviesos sklaida ir puiki garso izoliacija - viduje visiška tyla“, - dalinosi patirtimi dr. R. Skorupskas. Pasak jo, eskimai įvardija apie 30 sniego rūšių, kurios skiriasi sukibimu, savo tankiu ir pan.

Būtent tinkamo sniego namui reikalingos žaliavos paieškos tapo pirmu rimtu iššūkiu kuopos kariams. Nors iš pirmo žvilgsnio, sniego aplink apstu, tačiau ieškant tinkamo statybai teko rimtai paplušėti. Lauke spaudė 3-4 laipsnių šaltukas ir tradicinis sniego senių gamybos būdas buvo netinkamas. Kariams teko ieškoti labiau suspausto sniego ir pjaustant kurti įvairių dydžių sniego plytas.

Išklausęs pirmąsias sniego namų statymo pamokas, du kuopos būriai ėmėsi statyti savarankiškus namus, o dar vienas būrys talkino pratybų instruktoriams.

Po gerų dviejų valandų kariai džiaugėsi savo statiniais ir stengėsi įsiamžinti prie sniego pastatų.

„Nors nekart esu matęs per TV namelių iš sniego statybą, niekad nemaniau, kad teks pačiam tai išbandyti praktiškai ir dar kariniuose mokymuose. Nepaisant sudėtingų tinkamos statybinės medžiagos paieškų, pradžioje abejojau dėl statybinės sėkmės. Mums pavyko! Nepakartojamas jausmas!“,- įspūdžiais pasidalino 801 kuopos karys vyr. eil. Darius Sadeckas.

Taip pat paskutinį vasario savaitgalį į pratybas susirinkę KASP 801 kuopos kariai mokėsi atpažinti sužeidimus, teikti pirmąją medicinos pagalbą bei susipažino su NATO Civilių ir kariškių bendradarbiavimo doktrina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs