Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 09 20 /17:05

Karių apdovanojimu Vilniuje simboliškai paminėta Lietuvos misijos Goro provincijoje pabaiga

Penktadienį aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos Vilniuje iškilmingai sutikti ir apdovanoti Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės veiklą užbaigę kariai (PAG-17). Šiuo renginiu oficialiai pažymėta aštuonerius metus trukusios Lietuvos didžiausios ir pirmosios savarankiškos tarptautinės misijos pabaiga.
PAG-17 sutikimo ir apdovanojimo ceremonija
PAG-17 sutikimo ir apdovanojimo ceremonija / Alfredo Pliadžio nuotr.

Kaip rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime, renginyje dalyvavo krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius, Seimo nariai, Lietuvos kariuomenės vadovybė, Goro provincijos atkūrimo grupių pamainų vadai, užsienio šalių, dalyvavusių PAG misijoje, atstovai, ambasadoriai ir gynybos atašė, karių artimieji, kt. svečiai.

Per misijos laikotarpį PAG iš viso tarnavo daugiau nei 2,5 tūkst. Lietuvos karių. Jie kartu su kitų Gore bendradarbiavusių šalių kariais užtikrino saugumą ir stabilumą provincijoje, sudarė sąlygas veikti vietos valdžiai ir saugiau vykdyti civilinius su projektus.

Rikiuotės metu PAG-17 kariams, vadovaujamiems pulkininko leitenanto Tomo Masaičio, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas įteikė apdovanojimus.

„Šiandien sveikiname ir didžiuojamės jumis atlikus šią svarbią misiją Afganistane. Jūs perdavėte afganistaniečiams patiems rūpintis savo saugumu, užsitarnavote vietos gyventojų ir visos  NATO pagarbą ir palankumą. Jūsų dėka mes tapome stipresni. Stipresnis tapo ir mūsų šalies ir visų mūsų saugumas. Jūsų dėka mes įrodėme, jog esame stipri ir drąsi NATO narė, nebijanti iššūkių ir sugebanti juos įveikti,“ – iškilmingoje ceremonijoje misiją Goro provincijoje užbaigusiems kariams sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Ministras taip pat padėkojo visiems nuo misijos pradžios joje dalyvavusiems kariams, jų vadams, užsienio šalių kariams ir civiliams, prisijungusiems prie šios Lietuvos vadovaujamos misijos Afganistane. „Vertinu ir didžiuojuosi darbu, kurį visi drauge atlikome Goro provincijoje,“ – sakė krašto apsaugos ministras.

„Žvelgdami į karius, išsirikiavusius čia, aikštėje, dabar jau galime pasakyti: „Viskas! Užduotis įvykdyta! – sveikindamas karius sakė kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius. – Operacijos rajone jūsų laukė neįprasti išbandymai, pradedant ypač nepalankiomis klimato sąlygomis, prasta infrastruktūra, veiklos galimybes ribojančiais logistiniais iššūkiais iki grėsmių, susijusių su kovos veiksmais. Afganistano žemė buvo aplaistyta ir lietuvių krauju. Neišvengėme kovinių sužeidimų, o skaudžiausia netektis – seržanto Arūno Jarmalavičiaus žūtis ginant Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklą. Afganistano žmonės supranta ir nepaprastai vertina pasiaukojančią paramą, kurią Lietuvos kariai kartu su tarptautine bendruomene suteikė šiai šaliai, o mes, kaip kariai, įgijome neįkainojamos patirties.“

Rikiuotė simboliškai vyko toje pačioje aikštėje, iš kurios 2005 m. birželį į Afganistaną buvo išlydėta pirmoji tuomet pulkininko Gintauto Zenkevičiaus vadovaujama Lietuvos karių pamaina. Ten pat vėliau PAG-1 buvo ir apdovanoti. Žemiau galite peržiūrėti tų dienų archyvinius vaizdus.

Penktadienio renginio metu Krašto apsaugos ministerijos Baltojoje salėje atidengta lentelė didžiausiai Lietuvos kariuomenės tarptautinei misijai atminti. Kariuomenės vadas gen. ltn. A. Pocius visiems buvusiems PAG vadams įteikė atminimo suvenyrus.

Vadovavimą NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Goro provincijos atkūrimo grupei Afganistane Lietuva pradėjo 2005 m. birželį. Tai buvo bendras karių ir civilių projektas. Jį įgyvendindama Lietuva drauge su kitomis užsienio šalimis – Danija, Gruzija, Islandija, Japonija, JAV, Kroatija ir Ukraina – padėjo Afganistano valdžiai plėsti įtaką Goro provincijoje, užtikrino Goro provincijos saugumą.

Per misijos laikotarpį PAG iš viso tarnavo daugiau nei 2,5 tūkst. Lietuvos karių. Jie kartu su kitų Gore bendradarbiavusių šalių kariais užtikrino saugumą ir stabilumą provincijoje, sudarė sąlygas veikti vietos valdžiai ir saugiau vykdyti civilinius su projektus.

Goro provincijoje įgyvendinta daugiau nei 200 vystomojo bendradarbiavimo projektų, kuriais buvo stiprinami valdžios institucijų gebėjimai, švietimo ir sveikatos sektorius, skatinama kaimo plėtra, gerinama infrastruktūra, kt. sritys.

Kariai taip pat mokė ir konsultavo nacionalines saugumo pajėgas – Goro provincijos karius ir policijos pareigūnus, kurie šiuo metu rūpinasi saugumu Goro provincijoje. Kariai parengė daugiau kaip 700 įvairaus rango Afganistano policijos pareigūnų ir per 1,2 tūkst. Afganistano karių.

Atsakomybę už saugumą provincijoje perdavę Goro provincijos valdžiai Lietuvos kariai iš Čagčarano išvyko šių metų rugpjūčio pabaigoje.

Žemiau galite peržiūrėti penktadienį vykusios ceremonijos vaizdo medžiagą (filmuotos medžiagos autorius – štabo seržantas Lukas Kalvaitis/KAM).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs