„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

KASP kariai mokėsi naudotis granatsvaidžiu „Carl Gustav“

Dešimt karių savanorių Juozo Lukšos mokymo centre dvi savaites mokėsi naudotis granatsvaidžiu „Carl Gustav“. Kursus baigę kariai gali būti ir granatsvaidininkai, ir jų padėjėjai.
Granatsvaidininkų kursai
Granatsvaidininkų kursai / št. srž. Vido Čeikaus nuotr.

Kaip savo paskyroje socialiame tinkle „Facebook“ skelbia Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos, kilus kariniam konfliktui, priešo pajėgos neabejotinai panaudotų savąją šarvuotą karinę techniką – tankus, šarvuočius ir kitas šarvuotas mašinas. Šiuo metu viena iš nedaugelio Lietuvos kariuomenės galimybių atremti tokio pobūdžio užpuolimą – mūšio metu panaudoti pėstininkus, ginkluotus prieštankiniais ginklais.

Būtent šiam tikslui nuo š. m. spalio 7 d. iki spalio 20 d. ir buvo rengiami Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) „Carl Gustav“ granatsvaidžio granatsvaidininko kurso dalyviai. Kurso metu 10 karių savanorių buvo mokomi naudotis prieštankiniais granatsvaidžiais.

Švedų gamybos granatsvaidis „Carl Gustav M2“ suprojektuotas ir pradėtas gaminti daugiau nei prieš 40 metų, tačiau jis vis dar išlieka itin efektyvus prieštankinis ginklas. Jį iki šiol sėkmingai naudoja dauguma NATO priklausančių valstybių kariuomenės, tarp jų ir JAV.

„Carl Gustav“ granatsvaidis šaudo kelių tipų granatomis. Tai gali būti šarvamušės granatos, pramušančios iki 500 mm tanko šarvą bei aktyvųjį šarvą (maksimalus šaudymo nuotolis iki 700 m), skeveldrinės granatos, skirtos naikinti sutelktus priešo pėstininkus paskleidžiant 800 skeveldrų 70 m spinduliu (maksimalus šaudymo nuotolis 1100 m), apšviečiamosios granatos, skirtos apšviesti mūšio lauką nakties metu 250 m spinduliu (maksimalus šaudymo nuotolis 2100 m), dūminės granatos, skirtos pridengti savus padalinius nuo priešo ugnies arba nurodyti priešo susitelkimo vietas paskleidžiant dūmų uždangą 15 m plote (maksimalus šaudymo nuotolis 1300 m), skeveldrinės kumuliacinės granatos, skirtos naikinti bunkeriuose įsitvirtinusius priešo pėstininkus bei lengvai šarvuotą karinę techniką (maksimalus šaudymo nuotolis 600 m).

Efektyvus granatsvaidžio panaudojimas iš karių reikalauja nemažai įgūdžių. Šiuos įgūdžius savanoriams perduoda patyrę Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro instruktoriai. Paramos ginklų kursų ekspertas št. srž. Vidas Čeikus, št. srž. Artūras Rastenis bei instruktoriai iš Krašto apsaugos savanorių pajėgų srž. Pavel Nesterov, srž. Svajūnas Maulis bei srž. Ana Gelažanskaitė.

Kursas trunka 14 dienų. Pirmąją savaitę kariai yra mokomi teorijos (granatsvaidžio techninių duomenų, šaudmenų tipų), taip pat vykdomi praktiniai užsiėmimai (teisingų šaudymo padėčių užėmimas, efektyvios šaudymo pozicijos pasirinkimas, judėjimas su ginklu).

Antrąją savaitę kariai mokosi šaudyti kariniame poligone mokomaisiais šaudmenimis. Šaudymas vyksta nuo 200–500 m nuotolio. Šiam tikslui yra naudojamas prie granatsvaidžio tvirtinamas optinis taikiklis, priartinantis matomą vaizdą 3 kartus. Kurso metu kariai mokosi šaudyti į stacionarius bei judančius taikinius. Taip pat kariai yra mokomi nustatyti atstumą iki taikinio bei judančio taikinio greitį.

Nepaisant to, jog šaudmenys yra mokomieji, jų taktinės ir balistinės charakteristikos atitinka kovinio šaudmens charakteristikas. Granatsvaidininkai visada veikia poromis. Vienas iš jų yra granatsvaidininkas, o kitas – granatsvaidininko padėjėjas. Kurso metu savanoriai yra mokomi eiti abi pareigas, taigi pabaigę kursą jie gali būti tiek granatsvaidininkai, tiek jų padėjėjai.

„Carl Gustav M2“ granatsvaidis su priedais sveria 14 kg. Viena jo granata sveria 3,2 kg. Granatsvaidininko padėjėjas turi su savimi neštis ne mažiau kaip 4 granatas.

Granatsvaidžio komanda taip pat privalo dėvėti ir neperšaunamas liemenes, sveriančias daugiau kaip 10 kg. Tiek šaulys granatsvaidininkas, tiek jo padėjėjas su savimi nešiojasi ir automatinius šautuvus AK-4 MT. Šautuvas sveria 4,4 kg. Viena jo dėtuvė, užtaisyta koviniais šoviniais, sveria beveik kilogramą. Kariai privalo su savimi neštis mažiausiai po 3 dėtuves. Akivaizdu, jog karys turi būti fiziškai stiprus, jog galėtų panešti visą šį svorį. Tam tikslui kurso metu ugdoma karių savanorių ištvermė bei fizinė jėga.

Į prieštankinių ginklų kursą susirinko kariai savanoriai iš skirtingų KASP rinktinių.

„Visi be išimties kurso klausytojai į šį kursą atvyko iš įvairiausių Lietuvos kampelių ir civiliniame gyvenime užsiima kuo įvairiausia veikla, bet kiekvienas iš jų žino, kad baigę „Carl Gustav“ granatsvaidininko kursą esant reikalui sugebės iš kelių šimtų metrų atstumo paversti priešo tanką degančia metalo laužo krūva“, – savo pranešime rašo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs