Latvijos kariuomenės nuotr./Pratybų stovyklavietė Adažių poligone |
Kaip pranešą Krašto apsaugos ministerija, kompleksas, dar vadinamas „Pajėgumų paketu 156“ (angl. Capability Package 156, CP 156)), yra greitai perdislokuojami štabo įrengimai ir konstrukcijos. Jos užtikrina galimybę NATO valdyti operacines pajėgas kai nėra stacionarios infrastruktūros, pavyzdžiui, karinių operacijų metu.
Lietuvoje veikiančio 3-iajam NATO ryšių batalionui priskirto Perdislokuojamojo ryšių ir informacinių sistemų modulio PRISM-D kariai nuo spalio mėnesio pradžios kartu su kitų valstybių analogiškų modulių kariais padėjo įrengti ryšių ir informacinių sistemas Adažių poligone išskleistoje vadavietėje. Pratybų metu Lietuvos kariai kartu su Čekijos, Vengrijos ir Slovakijos ryšininkais prižiūrės informacinių sistemų įrangą šioje vadavietėje.
Latvijos kariuomenės nuotr./Pratybų stovyklavietė Adažių poligone |
Lietuvos kariuomenės ryšių ir informacinių sistemų specialistams šios pratybos yra vienos sudėtingiausių dėl didelio vadavietės ploto ir įrengimo sudėtingumo. Pasak Lietuvos karių, dirbdami kartu su sąjungininkais iš kitų NATO valstybių jie įgyja neįkainojamos patirties paruošiant mobiliąsias NATO vadavietes, taip pat susipažįsta su naujausia NATO naudojama ryšių įranga. Lietuvos kariai ne pirmą kartą dalyvauja panašaus pobūdžio pratybose ir tai yra sudėtinė jų kovinio rengimo dalis.
Adažių poligone pratyboms įkurtas NATO perdislokuojamas vadavietės kompleksas sudarytas iš būtinų užduotims vykdyti transporto priemonių ir aprūpinimo įrangos, kuri leidžia sukurti operacinę vadavietę atokiose vietovėse. Šio komplekso konteineriai aprūpinti šildymo, oro kondicionavimo, apšvietimo sistemomis, įvairiais prieigos taškais bei generatoriais, užtikrinančiais elektros energijos tiekimą vadavietei. Potencialių operacijų paramos užtikrinimui NATO turi keletą lengvai perdislokuojamų vadaviečių, kurias gali greitai nugabenti ir išskleisti beveik bet kurioje pasaulio šalyje.
Šiuos pajėgumus išlaiko NATO Paramos agentūra (angl. NATO Support Agency, NSPA) ir yra dislokuoti šios agentūros Pietiniame Operacijų centre Italijos Taranto mieste.
Apie pratybas „Steadfast Jazz 2013“
Lapkričio 2 - 9 d. Latvijos ir Lenkijos teritorijoje NATO kartu su šalimis partnerėmis dalyvaus pratybose „Steadfast Jazz 2013“ (liet. „Tvirtas Džiazas 2013“). Šios pratybos užbaigs seriją dinamiškų ir daug pasirengimo reikalaujančių NATO greitojo reagavimo pajėgų (angl. NATO Response Force, NRF) pratybų, kuriose buvo ruošiami bei tikrinami kariai ir vadai.
Pratybose dalyvaus per 6 tūkst. dalyvių iš daugelio NATO šalių ir šalių partnerių. Apie 3 tūkst. štabo karių iš Jungtinės pajėgų vadavietės Brunsume (Nyderlandai) (angl. Joint Force Command Brunssum) ir kitų vadaviečių bus įtrauktos į vadovavimo ir valdymo pratybas Adažių poligone Latvijoje ir dar keliose Aljanso vietovėse. Likusi dalyvių dalis, tarptautinių karinių pajėgų kontingentas, dalyvaus lauko ir kovinio šaudymo pratybose Dravsko Pomorsko karinėje mokymo vietovėje Lenkijoje. Oro, sausumos, jūrų ir specialiosios pajėgos dalyvaus įvairiose pratybų vietose.
Po šių pratybų Jungtinės pajėgų vadavietės Brunsume štabas bus oficialiai sertifikuotas vadovauti NATO jungtinėms operacijoms 2014 metais.
Pratybose „Steadfast Jazz" iš viso dalyvaus apie 300 Lietuvos karių, kurie bus dislokuoti skirtingose vietose Lenkijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje. Lietuvos karių kuopa (140 karių) tarptautinio vieneto sudėtyje dalyvaus Lenkijos kariuomenės Drawsko Pomorskie poligone vyksiančiose lauko pratybose.
Šiame poligone taip pat bus dislokuotos ir Jungtinėse bei Taktinėse oro atakos grupėse veiksiantys Lietuvos kariai. Latvijoje - Adažių poligone išsiskleisiančiame NATO Jungtinių pajėgų vadavietės štabe ir pratybų kontrolės elemente - dalyvaus 10 štabo karininkų ir civilių. Dar 2 štabo karininkai bus dislokuoti Norvegijoje įsikūrusiame NATO Jungtiniame kovinio rengimo centre. Be to, Lietuvos kariuomenės Pabradės poligone Lietuvos kariai taip pat užtikrins priimančiosios šalies paramą išskleistai Italijos vadovaujamai NATO greitojo reagavimo pajėgų Specialiųjų operacijų pajėgų vadavietei.