Kaip praneša Krašto apsaugos ministerija, Karaliaus Mindaugo motorizuotasis pėstininkų batalionas pervadinamas Karaliaus Mindaugo husarų batalionu, Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotasis pėstininkų batalionas vadinsis Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionu, o dragūnų karybos tradicijas tęsiantis Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų motorizuotasis pėstininkų batalionas pervadinamas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionu.
„Sausumos pajėgos, kaip ir visa Lietuvos kariuomenė, yra pirmiausiai tarpukario Lietuvos kariuomenės tradicijų tęsėja ir puoselėtoja. Tai liudija ne tik karinių vienetų pavadinimai, bet ir tam tikrų tradicijų, kaip karinių laipsnių suteikimo, priesaikos ir kiti ceremonialai, tęsimas, nuveikti darbai“, – sakė Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika.
Pasak generolo, šie batalionai ir toliau vykdys tas funkcijas ir užduotis, kokios jiems buvo priskirtos, ir pavadinimų keitimas tam įtakos neturės.
Šiais pakeitimais siekiama puoselėti Lietuvos kariuomenės istoriją ir tradicijas. Husarų, ulonų ir dragūnų padaliniai Lietuvos kariuomenėje atsirado XVI–XVII a., o paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, šiuos pavadinimus padaliniai išlaikė ir tarpukario laikotarpiu, todėl siekiant užtikrinti tradicijų tęstinumą, šiandieniniams Sausumos pajėgų batalionams sugrąžinti pavadinimai.
Taip pat atsižvelgiant į struktūrinius Lietuvos kariuomenės pasikeitimus keičiama ir šių trijų batalionų heraldika. Krašto apsaugos ministras patvirtino naujus Karaliaus Mindaugo husarų, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionų tarnybos ženklus. Iki šiol Karaliaus Mindaugo ir Birutės batalionai turėjo Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ tarnybos ženklą, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų motorizuotasis pėstininkų batalionas – Klaipėdos 7-ojo dragūnų pamario gynybos bataliono tarnybos ženklą.
Tradicija kai kuriuos motorizuotųjų, mechanizuotųjų pėstininkų batalionus vadinti pagal kavalerijos rūšių pavadinimus taip pat egzistuoja ir daugelyje užsienio šalių tokių kaip Didžioji Britanija, Danija, Kanada, Prancūzija, Švedija, Nyderlandai ir kitose.
Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgas sudaro Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ ir jai priskirti vienetai - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų batalionas, Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotasis pėstininkų batalionas, Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas, taip pat Karaliaus Mindaugo husarų batalionas, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionas, Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas, Krašto apsaugos savanorių pajėgos (Dainavos apygardos 1-oji rinktinė, Dariaus ir Girėno apygardos 2-oji rinktinė, Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, Vyčio apygardos 5-oji rinktinė, Prisikėlimo apygardos 6-oji rinktinė, Didžiosios kovos apygardos 8-oji rinktinė) ir Juozo Lukšos Sausumos pajėgų mokymo centras.
Sausumos pajėgos yra skirtos Lietuvos valstybės sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai. Pajėgų užduotis - rengti karinius vienetus Lietuvos teritorijos ginkluotai gynybai sausumoje bei dalyvauti tarptautinėse operacijose, siekiant užtikrinti Lietuvos teritorijos vientisumą ir tarptautinių įsipareigojimų vykdymą.