Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje vyks sąjungininkų išsilaipinimo operacija

Birželio 11-oji taps istorine diena Lietuvai ir Lietuvos kariuomenei, kuri yra NATO, stipriausio pasaulyje karinio aljanso, dalis. Pirmą kartą šalies istorijoje Baltijos jūros pakrantėje tarptautinių karinių pratybų BALTOPS 2012 vyks sąjungininkų išsilaipinimo operacija.
Kariai
Kariai / L.Ambrozevičiūtės nuotr.

Kas tie kariai, kurie suplanuos ir bandys įveikti menamą priešą, įsitvirtinusį Lietuvos pajūryje?

Krašto apsaugos ministerijos pranešime spaudai teigiama, kad šią užduotį atlikti JAV karinė vadovybė patikėjo kariams iš Specialios paskirties Jūrų pėstininkų oro ir sausumos vieneto, priklausančio Rumunijoje dislokuotam Juodosios jūros rotaciniam elementui. Pagrindinė šio vieneto užduotis per pratybas BALTOPS 2012 bus išsilaipinimo iš jūros manevras veikiant kartu su Lietuvos kariuomenės vienetais. „Ekspedicines“ pajėgas į Baltijos pajūrį atgabens Lietuvos strateginės partnerės Lenkijos karinių jūrų pajėgų „Liublino“ klasės laivai.

JAV jūrų pėstininkų operacinėje koncepcijoje rašoma, kad kiekvienas Amerikos pilietis gal žino ne viską, ką jūrų pėstininkai veikia, ar kas jie tokie esą, tačiau kiekvienas amerikietis intuityviai suvokia, kad atsitikus nelaimei jūrų pėstininkai bus pasirengę atlikti tai, kas turi būti atlikta. 

Baltijos jūros pakrantėje išsilaipinsiantys JAV kariai yra pavaldūs Specialios paskirties jūrų pėstininkų ekspedicinio vieneto pagrindu suformuotų tikslinių pajėgų (Task Force 62) vadovybei iš Šeštosios JAV karinio jūrų laivyno flotilės. Šios pajėgos, kurias sudaro apie 1900 karių, kaip paprastai ir kiti Jūrų pėstininkų ekspediciniai vienetai, yra pastiprintos tankais, artilerija ir transportiniais sraigtasparniais. Jos gali vykdyti operacijas tiek jūroje, tiek sausumoje, taip pat ir savarankiškas išsilaipinimo iš jūros operacijas, civilių evakuacijos ir gelbėjimo operacijas iš krizės apimtų rajonų.

JAV jūrų pėstininkų operacinėje koncepcijoje rašoma, kad kiekvienas Amerikos pilietis gal žino ne viską, ką jūrų pėstininkai veikia, ar kas jie tokie esą, tačiau kiekvienas amerikietis intuityviai suvokia, kad atsitikus nelaimei jūrų pėstininkai bus pasirengę atlikti tai, kas turi būti atlikta. Pasitikėjimas jūrų pėstininkais per pastarąjį dešimtmetį buvo įtvirtintas po jų pasirodymo Irako ir Afganistano operacijose, įvairiose humanitarinėse ir gelbėjimo operacijose Azijos ir Afrikos regionuose. JAV jūrų pėstininkai rėmė ir NATO operacijas Kosove.

Ir nors jūrų pėstininkai gali dalyvauti pačiose įvairiausiose operacijose, atlikti įvairias užduotis, dvi iš jų yra išskirtinės. Pirmoji – užtikrinti prieigą prie pakrantės integruojant jūrinius ir sausumos veiksmus panaudojant visas įmanomas karines ar tik jėgos demonstravimo priemones. Jūrų pėstininkai strateginiu lygmeniu padeda valstybei spręsti diplomatinius, geografinius ir karinius iššūkius, iškylančius sprendžiant strateginius uždavinius konfliktų prevencijos, nacionalinių interesų užtikrinimo, pagalbos partneriams, tarp jų ir Lietuvai, srityse. Todėl prireikus JAV jūrų pėstininkai būna pirmieji, susiremiantys su priešu bet kuriame karinių veiksmų regione.

Antroji pagrindinė jūrų pėstininkų užduotis – atsakas į krizinę situaciją, kuri dažniausiai pasibaigia koviniais veiksmais arba, kitaip tariant, mažu karu. Greitam atsakui į krizę, humanitarinei pagalbai teikti arba trumpiems koviniams veiksmams atlikti reikia sugebėjimo greitai prisitaikyti, universalių ir visapusiškų įgūdžių. Nežinia kam ruoštis ir treniruotis, nežinia dėl kitos operacijos ir nežinia, kur ji bus – visa tai šių unikalių pajėgų kasdienybė, pajėgų, kurios gali dislokuotis bet kuriame pasaulio taške, vykdyti bet kokio tipo operaciją ir turi didžiulę taktinių veiksmų patirtį ir platų arsenalą. Per pastaruosius dvidešimt metų JAV jūrų pėstininkų pajėgos savo galimybes ir ryžtą įrodė dalyvaudamos daugiau nei šimte karinių ir gelbėjimo operacijų.

Jūrų pėstininkai, šį kartą Lietuvos krante, ir su savo patikimais sąjungininkais Lietuvos kariais vykstančios išsilaipinimo (amfibinės) operacijos metu ir prieš ją tobulins tarpusavio veiksmus planuojant, rengiantis ir atliekant išsilaipinimo į krantą operaciją. Joje kartu su JAV jūrų pėstininkais ir Lenkijos laivais operacijoje dalyvaus Lietuvos kariai iš Specialiųjų operacijų pajėgų, Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ žvalgybos kuopos ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono, taip pat JAV karo laivas „Normandy“, du JAV strateginiai bombonešiai B 52, du Vokietijos oro pajėgų naikintuvai PA-200 „Tornado“, du Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniai Mi-8, bendras Estijos, Latvijos ir Lietuvos priešmininės kovos eskadros junginys BALTRON, Nyderlandų karinių jūrų pajėgų narų komanda. Ar tai ne jungtinės sąjungininkų jūrų pėstininkų pajėgos? Žinant visų partnerių ryžtą ir norą lygiuotis į geriausius – taip, tai – Jūrų pėstininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?