„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šaulių patarimai: kaip įrengti slėptuvę?

15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, tęsia publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakoja, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.

Š.J. Kokiais dar resursais reiktų pasirūpinti iš anksto? Elektros energijos generatorius turbūt yra būtinybė?

AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris perka elektros generatorius
AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris perka elektros generatorius

A.D. Vienareikšmiškai – taip. Be elektros energijos labai sudėtinga. Būtina pasirūpinti generatoriumi. Benzininis ar dyzelinis – priklausomai nuo turimo automobilio naudojamų degalų. Taip bus lengviau kaupti atsargas. Didelio generatoriaus nereikia, nes energijos poreikiai bus minimalūs. Svarbiau, kad būtų ekonomiškas ir tylus. Patartina, kad būtų nešiojamas. Tokį prietaisą galima pritaikyti kasdieninėje buityje ir lengviau transportuoti, jei reiktų skubiai evakuotis.

Be elektros energijos labai sudėtinga. Būtina pasirūpinti generatoriumi. Benzininis ar dyzelinis – priklausomai nuo turimo automobilio naudojamų degalų.

Energijos poreikį galima numatyti iš anksto. Slėptuvėje įrengus apšvietimą, galima suskaičiuoti lempučių suminį galingumą, įvertinti šaldiklio sunaudojamos energijos poreikį, kompiuterių, radijo, televizijos imtuvų galingumą ir turėti šiek tiek rezervo.

Š.J. Smulkių elektros prietaisų, tokių kaip mobilieji telefonai, pakrovimui patartina turėti saulės elementus. Jiems nereikia jokių papildomų energijos sąnaudų, o patys elementai dabar nėra labai brangūs. Internetu galima įsigyti elementų už 30–50 Eur, jų pakanka nuolat turėt pilnai pakrautą mobilųjį telefoną.

A.D. Dar reikėtų numatyti nedidelę patalpą atsargų sandėliavimui. Ypač svarbu, kad degalų, dujų, benzino atsargos būtų sandėliuojamos patalpoje, kuri nuo bendro ploto atskirta ugniasiene ir turėtų atskirą ventiliaciją.

Š.J. Aptarėme slėptuvės infrastruktūrą. Dabar pakalbėkime apie komforto elementus. Kokie jie?

A.D. Labai svarbu, kad būtų įrengti gultai, ant kurių būtų galimybė išsitiesti visu ūgiu. Taikos metu jie galėtų tarnauti kaip daiktų saugojimo lentynos.

Dar labai svarbu, todėl noriu paminėti dar kartą, – ventiliacija. Dėl blogos ventiliacijos kaupsis drėgmė, o tai sukelia didelį diskomfortą.

Š.J. Ar būtina numatyti šildymo sistemą?

A.D. Tikrai nereikia. Įprastai po žeme būna apie 15 laipsnių šilumos. Nedidelę patalpą žmonės sušildo savo kūnais. Be to, dar bus generatorius, maisto gamybos priemonės, žvakės ar šviestuvai. Šilumos tikrai pakaks. Net partizanai įsikūrę po žeme niekada neturėjo problemų dėl temperatūros.

Jei patalpa būtų didelė ir negili, įšalo ribose, galima įrengti malkom kūrenamą krosnelę ar elektrinius radiatorius.

Š.J. Pagrindinius slėptuvės įrengimo aspektus aptarėme. Kitoje temoje kalbėsime apie atsargų kaupimą. Kiek ir ko reikia turėti.

Tekstas parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos Šaulių sąjunga (www.sauliusajunga.lt)

 Šaulių sąjungos ženklas
Šaulių sąjungos ženklas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“