Nauji tankai, didžiulės branduolinius užtaisus galinčių nešti raketų sistemos ir apie 16 tūkst. karių pražygiavo šalia Kremliaus, stebint prezidentui Vladimirui Putinui. Šį beatodairišką jėgos demonstravimą taip pat stebėjo kai kurių šalių – Kinijos, Kubos, Zimbabvės, Venesuelos – lyderiai.
Papildyta 11.12 val. V.Putinas dėkojo ir sąjungininkams
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo įžanginėje kalboje padėkojo Jungtinėms Valstijoms, Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai, kurios buvo Maskvos sąjungininkės Antrajame pasauliniame kare ir padėjo sutriuškinti nacistinę Vokietiją.
Prisimename ir mūsų sąjungininkus antihitlerinėje koalicijoje.
„Didžioji pergalė visada liks mūsų šalies istorijos didvyriška viršūne. Tačiau prisimename ir mūsų sąjungininkus antihitlerinėje koalicijoje“, – V.Putinas sakė prasidėjus pompastiškam Pergalės dienos paradui.
„Hitlerio avantiūra tapo baisia pamoka visai pasaulio bendruomenei. Tuomet, praėjusio amžiaus 4-ajame dešimtmetyje, apsišvietusioji Europa ne iš karto įžvelgė nacizmo ideologijos mirtiną grėsmę“, – sakė Kremliaus vadovas..
„Ir šiandien, praėjus 70 metų, istorija vėl šaukiasi mūsų proto ir budrumo. Neturime užmiršti, kad rasinio pranašumo ir išskirtinumo idėja atvedė prie pačio kruviniausio karo“, – pridūrė V.Putinas.
Tarp žiūrovų – Stevenas Seagalas
Nors V.Putinas šį kartą negali pasigirti įspūdinga pasaulio galingųjų kompanija, karinį paradą stebi kovinių filmų žvaigždė Stevenas Seagalas. Taip pat minioje pastebėtas ir V.Putinui lojalių motociklininkų organizacijos „Naktiniai vilkai“ vadovas A.Zaldostanovas („Chirurgas“) žadėjęs pasiekti Berlyną, tačiau savo pažado neįvykdęs.
Parado pradžia
Didžiulės žmonių minios susirinko Maskvos centre dalyvauti didžiausiame Pergalės parade nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo 10 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Šiomis eitynėmis siekiama dar labiau pakurstyti patriotinį užsidegimą ir pagerbti didžiules aukas, kurias šalis sudėjo karo metais.
SUSIJĘ: Incidentas karinio parado repeticijos metu
Kremliaus šou temdo krizė, kilusi dėl šiuo metu vykstančio konflikto Ukrainos ir pabloginusi Rusijos santykius su Vakarų šalimis labiausiai nuo Šaltojo karo.
Tačiau Kremliaus šou temdo krizė, kilusi dėl šiuo metu vykstančio konflikto Ukrainos ir pabloginusi Rusijos santykius su Vakarų šalimis labiausiai nuo Šaltojo karo. Maskva tapo Vakarų šalių sankcijų taikiniu dėl pernai įvykdytos Krymo aneksijos ir numanomo V.Putino indėlio kurstant kruviną separatistinį konfliktą Rytų Ukrainoje.
Pasaulio galingieji atsisakė dalyvauti
Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama nepriėmė kvietimo atvykti į Maskvą, kaip ir kitos Rusijos sąjungininkės Antrajame pasauliniame kare – Didžioji Britanija ir Prancūzija, kurios atsiųs tik savo užsienio reikalų ministrus.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel nusprendė nedalyvauti parade, bet sekmadienį atskris į Maskvą ir padės vainiką prie Nežinomo kario kapo memorialo bei susitiks su V.Putinu.
Užtat ryškiausi svečiai greta V.Putino ant pakylos bus Jungtinių Tautų vadovas Ban Ki-moonas, Kinijos lyderis Xi Jinpingas, Indijos prezidentas Pranabas Mukherjee.
Renginyje dalyvaus ir Egipto prezidentas Abdelis Fattah al-Sisi, Kubos vadovas Raulis Castro, taip pat Venesuelos, Zimbavės ir Pietų Afrikos vadovai: Nicolas Maduro, Robertas Mugabe, Jacobas Zuma.
SUSIJĘ: Kaip Maskva ruošėsi kariniam paradui
Dalyvaujančiųjų renginyje ir jį vengiančiųjų sąraše atsispindi Kremliaus paieškos naujų sąjungininkų, kai Vakarai dėl įvykių Ukrainoje taiko Rusijai sankcijas; nors klausimų kelia Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-Uno sprendimas nepasinaudoti kvietimu į Pergalės 70-mečio minėjimą Maskvoje.